HRS: Droższe ceny hoteli we Wrocławiu, Zurychu i Mexico City
W roku 2015, w najpopularniejszych, europejskich destynacjach i światowych metropoliach odnotowano kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen pokojów hotelowych w stosunku do ubiegłego roku.
W rocznym zestawieniu HRS, przygotowanym w oparciu o dane za cały rok 2015, porównano średnie ceny pokoi hotelowych w stosunku do cen oferowanych w 2014 roku.
Najdrożej we Wrocławiu
Średnia cena pokoju hotelowego we Wrocławiu wzrosła o niemal o 7 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Cena za pokój hotelowy wyniosła 63 euro, jednakże nie była to najwyższa stawka, którą trzeba było zapłacić za nocleg w Polsce. Pod tym względem Warszawa pozostaje najdroższym miastem z ceną 76 euro za pokój. W porównaniu z Warszawą, tańszy nocleg w Europie można było znaleźć Pradze, gdzie średnia wartość pokoju w hotelu wyniosła 71 euro.
Średnia cena pokoju hotelowego w Polsce. Porównanie dotyczy rezerwacji dokonanych przez klientów prywatnych i firmowych. Okres: 1 stycznia 2015 – 31 grudnia 2015
Boom cenowy światowych metropolii
W skali globalnej odnotowano kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen w dziwięciu popularnych destylacjach – Mexico City, Mumbaju, Bangkoku, Nowym Jorku, Szanghaju, Tokio, Miami i Pekinie. Niekwestionowanym liderem wśród tych metropolii jest Mexico City, gdzie ceny wzrosły o prawie 57 procent. Tuż za nim plasuje się dynamicznie rozwijający się Mumbaj (prawie 33 procent), a zamykający podium Bangkok odnotował wzrost cen na poziomie 31 procent.
Zurych powoli dogania Londyn
Londyn wciąż pozostaje najdroższą europejską stolicą, w której za pokój hotelowy średnio trzeba zapłacić 189 euro. Stolica Wielkiej Brytanii odnotowała niemal 15-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2014, jednakże pod tym względem liderem w Europie jest Zurych z 18-procentowym wzrostem i ceną za dobę hotelową w wysokości 170 euro. Za tymi destynacjami plasuje się Mediolan, który dzięki inauguracji światowej wystawy Expo 2015, odnotował aż 16-procentowy wzrost cen pokojów hotelowych, za które średnio trzeba było zapłacić 129 euro.
O badaniu: W badaniu analizowano wszystkie rezerwacje pokojów hotelowych od 1 lutego 2015 do 31 grudnia 2015. Uwzględniono pokoje jedno- i dwuosobowe we wszystkich kategoriach hotelowych od jednogwiazdkowych do pięciogwiazdkowych. Pod uwagę wzięto destynacje o wysokim wskaźniku dokonanych rezerwacji. Źródło: HRS