Ranking ICCA: USA i Berlin na czele. Polska wyżej o trzy pozycje

2015 rok przyniósł rekordową liczbę, ponad 12 tys. międzynarodowych spotkań stowarzyszeń, o 571 więcej niż w roku 2014. Wśród krajów liderem są nieprzerwanie USA, wśród miast – Berlin. Polska zajęła 21. miejsce, wśród polskich miast najwyżej uplasowała się Warszawa, zajmując 40. pozycję w rankingu.
Ranking miast: Nowy lider
Ubiegłoroczny zwycięzca rankingu, Paryż (195 spotkań), ustąpił miejsca Berlinowi, który choć zorganizował tylko o 2 spotkania więcej niż w 2014 roku, awansował z czwarte go na pierwsze miejsce w rankingu ICCA. Zawdzięcza to istotnym spadkom w liczbie zorganizowanych spotkań we wszystkich trzech miastach, które uplasowały się w zeszłorocznym zestawieniu na podium. W Paryżu w omawianym okresie odbyło się o 28 mniej międzynarodowych wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenia niż rok wcześniej, w Wiedniu liczba ta spadła o 24 (czwarte miejsce), a w Madrycie aż o 29 (piąte miejsce ex aequo z Londynem). Barcelona pomimo niewielkiego spadku w liczbie zorganizowanych spotkań, awansowała na trzecie miejsce obecnego zestawienia. W pierwszej 10 pozostały również Londyn, Singapur i Istambuł, a awansowały do niej Lizbona i Kopenhaga.
W śród polskich miast najwyższe miejsce zajęła stolica (40. pozycja i 62 spotkania), tuż za nią znalazł się Kraków (49. miejsce), następnie Gdańsk (126. miejsce), Wrocław (139. miejsce), Poznań (222. miejsce) oraz Katowice na pozycji 373.
Spotkania w 2015 roku były bardziej rozproszone pomiędzy miastami, zyskały przede wszystkim mniej doceniane wcześniej destynacje, które coraz częściej przyciągają uwagę organizatorów spotkań stowarzyszeń.
Ranking państw: Walka o trzecie miejsce
W przypadku zestawienia państw zmiany w pierwszej 10 są raczej kosmetyczne. Niezaprzeczalnym liderem rankingu są Stany Zjednoczone (925 spotkań i wzrost ich liczby o 94 w porównaniu do ubiegłego roku), także drugie miejsce od lat należy konsekwentnie do Niemiec (667 i wzrost ich liczby o osiem). Konsekwentnie w górę rankingu pnie się Wielka Brytania, która dzięki 39 więcej spotkaniom niż w 2014 roku, w kolejnym roku z rzędu zanotowała awans w rankingu, tym razem na trzecie miejsce. Kolejne pozycje zajęły Hiszpania (572 spotkania i spadek ich liczby o sześć) oraz Francja (522 i spadek o 11). Wśród 10 najchętniej wybieranych państw na międzynarodowe spotkania stowarzyszeń pozostały Włochy, Japonia, Chiny i Holandia. Awans zanotowała Kanada, która dzięki przyjęciu aż o 43 więcej tego typu wydarzeń awansował na 10. pozycję.
Polska z liczbą 193 spotkań zajęła 21. miejsce, awansując o trzy pozycje w porównaniu do roku 2014.
ICCA przygotowuje swój ranking na podstawie zebranych danych o spotkaniach stowarzyszeń (association meetings), które odbywają się cyklicznie, skupiają minimum 50 uczestników, migrują pomiędzy co najmniej trzema krajami.
Źródło grafik: ICCA, www.iccaworld.com