Konferencja "Między boomem a kryzysem w hotelarstwie” & „Bezpieczny hotel 2012” już za nami
W dniach 11-12 maja br. w Centrum Konferencyjnym Gromada Lotnisko w Warszawie odbyła się pierwsza edycja dwudniowej konferencji „Między boomem a kryzysem w hotelarstwie” oraz „Bezpieczny hotel 2012”.
Pierwszy dzień tego wydarzenia poświecony był zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem hotelu oraz tematom inwestorskim, drugi natomiast tematowi bezpieczeństwa w obiektach hotelowych.
Prelekcja otwierająca konferencję, prowadzona przez Jacka Tokarskiego z Colliers Hospitality i Andrzeja Szafrańskiego z miesięcznika "Hotelarstwo" dotyczyła ogólnej sytuacji na polskim rynku hotelowym i przeglądu polskiej bazy hotelowej z uwzględnieniem aktualnych statystyk dotyczących tego tematu: największych grup hotelowych w Polsce, rozkładu pokoi hotelowych w regionach, bazy hotelowej w największych miastach itp. Zostały również sformułowane rekomendacje dotyczące inwestowania w obiekty hotelarskie. Specjaliści zalecają tu rozwagę i uwzględenianie wymagań rynkowych.
Jacek Piasta z Instytutu Hotelarstwa w prelekcji zatytułowanej "Hotel w Polsce jako pomysł na biznes - regionalne i strukturalne perspektywy i zagrożenia” przekonywał, że każdy region charakteryzuje się specyficznymi cechami. Inwestorzy w analizie ryzyka inwestycyjnego często nie przykładają wystarczającej wagi do tzw. zagrożeń strukturalnych, czyli tych na które nie mamy wpływu, a które dotyczą wszystkich uczestników rynku. Wśród źródeł zagrożeń zostały wymienione: zmiany technologiczne, dominacja nieefektywnych branż gospodarczych, bezrobocie, wahania w gustach konsumentów a także braki w infrastrukrturze municypalnej, tj. linie energetyczne, dostęp do sieci telefoniczno-energetycznych itd.
W dalszej części konferencji uczestnicy mieli do wyboru ścieżkę inwestorską i ścieżkę hotelarską, w ramach której dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się prezentacja "Revenue management - optymalizacja przychodów" przedstawiona przez Jacka Piastę z miesięcznika Hotelarstwo.
Podczas swojego wystąpienia poświeconego nowym inwestycjom Marcin Ratajczyk, Prezes Zarządu Geotermii Grudziądz przedstawił ofertę inwestorską dot. planowanego kompleksu hotelowego przy tym obiekcie. Podczas spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca charakteru planowanego obiektu i odpowiedzi na pytanie, która koncepcja biznesowa czy rodzinno-rekreacyjna jest korzystniejsza dla tej inwestycji.
W dalszej części ścieżki inwestorskiej odbyła się dyskusja dotycząca wyboru lokalizacji inwestycji z udziałem Jacka Tokarskiego, Andrzej Szafrańskiego, Marcina Ratajczyka, Jerzego Miklewskiego. Z dyskusji płynął wniosek, że przy decyzjach inwestorskich należy kierować się raczej racjonalną kalkulacją oraz minimalizować ryzyko, stawiając na destynacje pewniejsze i sprawdzone, które jednakże mają te wadę że nie generują spektakularnych zysków.
Drugi dzień konferencji, odbywajacy się pod hasłem „Bezpieczny hotel 2012” był poświęcony szeroko rozumianym zagadnieniom bezpieczeństwa obiektów hotelowych.
Krzysztof Syrek z Gromada Securitas, podczas prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa przedsiębiorstwa hotelowego, dowodził, że hotelarstwo jak każda działalność rodzi zagrożenie. Za poziom bezpieczeństwa odpowiedzialny powinien być nie tylko zarząd obiektu, ale również wszyscy jego pracownicy.
Dr Dominik Smyrgała, z Katedry Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas w prelekcji "Etniczny kocioł kibiców" podjął temat zabezpieczenia przed rozlokowaniem w jednym obiekcie kibiców należących do skrajnie zantagonizowanych grup etnicznych. Jak przekonywał, struktura wydarzeń sportowych jest podobna do struktury konfliktu zbrojnego. Choć konflikty rasowe są bardziej właściwe dla Europy Zachodniej, w perspektywie zbliżających się Mistrzostw EURO 2012, realna staje się groźba napływu różnego rodzaju kibiców, co może stwarzać warunki zagrażające bezpieczeństwu.
Duże emocje uczestników wzbudziła prelekcja Łukasza Kistera, eksperta bezpieczeństwa informacyjnego, który postawił śmiałą tezę, że ważniejszą wartością od zapewnienia gościom hotelowym prywatności, jest zagwarantowanie im bezpieczeństwa, co wiązałoby się ze zintensyfikowaniem monitoringu na terenie obiektu hotelowego.
Kolejną z poruszanych kwestii podczas tej prezentacji był temat - ochrony danych wrażliwych w kontekście systemów bezpieczeństwa w obiektach hotelarskich. Aby spełnić warunek legalności monitoringu, musi być realizowany cel nadrzędny, którym jest dbałość o zapewnienia bezpieczeństwa obiektu. Prowadzący zwrócił uwagę, że nagrywanie rozmów nie jest tożsame z prawem do ich odsłuchiwania. Monitoring niesłusznie mylony jest często z inwigilacją. Na czym polega różnica miedzy nimi? Monitoring powinien zawsze być zorientowany na osiągniecie wyraźnego celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa w danymi miejscu czasie. Hotele często nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie dają im nowoczesne technologie i sprzęt monitorujący takie jak: kamery video, radiolokacja, śledzenie sieci komputerowej, kontrola poczty, możliwość bilingowania i nagrywania rozmów. Obiekty nie przywiązują, zdaniem Łukasza Kistera, wystarczajcej wagi do rzetelnej rejestracji i identyfikacji gości hotelowych. Problemem jest znalezienie równowagi pomiędzy zapewnieniem bezpieczeństwa gościom i prywatnością, nie ingerując przy tym w tę ostatnią.
Dr Krzysztof Liedel, Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego przedstawił prezentację pod tylułem "Hotel jako cel ataku terrorystycznego". Jak twierdził, nie da się zapewnić bezpieczeństwa bez naruszania funkcjonalności hotelu. Należy pamiętać, że akty terroru to tylko środki nastawione na osiągniecie efektu psychologicznego. Hotele, z tego względu, że gromadzą często międzynarodową i przez to dość neutralną grupę osób, zawsze będą dobrym celem ataków terrorystycznych.
W konferencji "Między boomem a kryzysem w hotelarstwie” & „Bezpieczny hotel 2012” wzięło udział ok. 100 uczestników, wśród których znaleźli się zarządzający hotelami, właściciele i menadżerowie obiektów hotelowych, inwestorzy, przedstawiciele samorządów i administracji państwowej. Niektórzy uczestnicy byli zawiedzeni niespodziewanymi zmianami w programie i odwołaniem niektórych prelekcji, na co organizatorzy powinni zwrócić w przyszłości uwagę.
Konferencji towarzyszyła również wystawa produktów, rozwiązań technicznych oraz usług dla obiektów noclegowych.
źródło: MeetingPlanner.pl