Fotografie Pawła Pierścińskiego i rzeźby Marcina Rząsy w Pop Up Gallery
POD PATRONATEM MEETINGPLANNER.PL
Fotografie Pawła Pierścińskiego oraz rzeźby Marcina Rząsy zostaną zaprezentowane podczas trzeciego wydarzenia organizowanego w ramach projektu Pop Up Gallery. Wystawę Horyzont będzie można zobaczyć w warszawskim Studiu Bank w dniach 12-14 czerwca 2015 r.
W zabytkowej przestrzeni Studia Bank zobaczymy archiwalne fotografie, wybitnego fotografa, pejzażysty, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego zestawione z unikatowymi rzeźbami w drewnie Marcina Rząsy. Wystawa Horyzont jest trzecim wydarzeniem organizowanym w ramach projektu Pop Up Gallery.
Pop Up Gallery to koncepcja wystawiennicza wypracowana wspólnie przez Barbarę Elżanowską-Rutherford (101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej) oraz Szymona Kobusińskiego (Studio Bank). Ta formuła wystawiennicza zakłada organizację cykli krótkich wystaw połączonych ze sprzedażą prezentowanych obiektów. Prezentacji fotografii towarzyszą rzeźby, autorstwa zarówno uznanych twórców, jak i uzdolnionych debiutantów.
Pop Up Gallery rozpoczęła swoja działalność w listopadzie 2014 roku wystawą Nostalgia/Odwilż, prezentując fotografie Tomka Sikory i rzeźby Mateusza Sikory. W kwietniu 2015 roku na wystawie Zadziwienia/Metamorfozy, zostały zaprezentowane fotografie Tomasza Tomaszewskiego i rzeźby Krystyny Nowakowskiej.
Wystawa Horyzont – wstęp wolny
Studio Bank, ul. Daniłowiczowska 18b, Warszawa
12-14 czerwca 2015, pt. 11:00 -19:00; sob. 10:00-19:00, ndz. 11:00 – 17:00
Wydarzenia towarzyszące:
- 12.06.2015 godz.12:00 spotkanie z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą. Wstęp wolny.
- 13.06.2015 godz. 10:00 spotkanie z adwokatem dr. Krzysztofem Wąsowskim, specjalistą w dziedzinie prawa autorskiego, tematem spotkania będzie zarządzanie prawami autorskimi. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: galeria@101projekt.pl
- 14.06.2015 warsztaty fotograficzne dla dzieci poprowadzi Ryszard Żuchowski. Liczba miejsc ograniczona, zapisy: anna.sobolewska@studiobank.pl
Mecenat nad wystawą objęli: Capital Park, Estechoc, Philips, Kancelaria Prawna Elżanowski Cherka & Wąsowski
MeetingPlanner.pl jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród patronujących mediów są także: Artinfo, Manager, Rynek i Sztuka, Fotopolis.pl, i Feedback.
Paweł Pierściński (ur. 1938) Fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny, organizator ruchu fotograficznego pejzażystów polskich, komisarz ogólnopolskich wystaw fotografii krajobrazowej. Twórca i animator Kieleckiej Szkoły Krajobrazu (kierunku artystycznego preferującego szerokie i proste spojrzenie na krajobraz, analizę jego struktury). Absolwent Politechniki Warszawskiej (1962 r.). Fotografią zainteresował się na początku lat 50. XX w. Od 1967 r. wykonuje wolny zawód artysty fotografika. Członek ZPAF, założyciel i twórca Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Autor ponad 250 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 600 prezentacji zbiorowych polskich i międzynarodowych. Laureat licznych medali i nagród. Wydał kilkanaście indywidualnych albumów fotograficznych (m. in. Struktury, Między Wisłą a Pilicą, Staropolski Okręg Przemysłowy). Redaktor i współautor m. in.: almanachu Mistrzowie polskiego pejzażu (2000) oraz Kielecka Szkoła Krajobrazu (2002). Autor wielu tekstów, opracowań krytycznych, recenzji i tekstów do katalogów wystaw. W 2004 została wydana antologia Czas krajobrazu, zawierająca jego teksty autorskie opublikowane w latach 1975-2004. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej: AFIAP, EFIP i ESFIAP.
Marcin Rząsa (ur. 1965) Polski artysta rzeźbiarz, syn Antoniego Rząsy. W latach 1980 – 1985 uczył się w Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studia rozpoczął w 1985 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po roku przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kontynuował studia w pracowni prof. Jana Kucza. Dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego obronił w 1991 roku. W latach 1994-1995 studiował w Bratysławie w VSVU w pracowni Jankovica. Mieszka i pracuje w Zakopanem, gdzie wraz z żoną Magdą Ciszewską-Rząsą prowadzi Galerię Antoniego Rząsy. Od czasu ukończenia studiów swoje prace pokazywał m.in. w Instytutach Polskich: w Berlinie, Bratysławie i Rzymie, a także w BWA w Szczecinie, Olsztynie, Zakopanem, Suwałkach, Gorlicach, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w prywatnych galeriach w Zakopanem, Warszawie, Krakowie, Berlinie, Szydłowcu, Zutphen (Holandia), Rosenheim (Niemcy). Uczestniczył w plenerach artystycznych w Taylla (Węgry), Cap Arcona (Niemcy), Zakopanem i Gorlicach. Jest autorem statuetek przyznawanych autorom filmów na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem.