Warszawa i Expo XXI wygrywają organizację Europejskiego Kongresu Psychiatrii w 2019 roku

Ponad 3000 psychiatrów europejskich i międzynarodowych oraz ekspertów i liderów związanych z dziedziną psychiatrii przyjedzie w kwietniu 2019 roku do Warszawy na Europejski Kongres Psychiatrii. Kongres EPA gości co roku w innym europejskim mieście i wiele destynacji ubiega się o jego organizację. W Polsce odbędzie się po raz pierwszy i będzie miał miejsce w Expo XXI Warszawa.
European Psychiatric Assocaition (EPA) liczy ponad 78 tys. członków z 88 krajów i jest wiodącą organizacją reprezentującą psychiatrię w Europie. Co roku organizuje międzynarodowe wydarzenie - Europejski Kongres Psychiatrii, będące pretekstem do dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami w zakresie zdrowia psychicznego. Kongres co roku gości w innym europejskim mieście - w 2016 roku organizowany był
w Madrycie w Hiszpanii, a w 2017 roku odbędzie się w Florencji we Włoszech. Organizatorem wydarzenia jest KENES Group.
Starania o sprowadzenie kongresu do Polski rozpoczęły się już ponad półtora roku temu. Pozyskiwanie kongresów to skomplikowany i długotrwały proces, ale też opłacalny zarówno dla obiektu, w którym się odbywa, jak i miasta, które przyjmie uczestników wydarzenia. Według danych ICCA (International Congress and Convention Association) każdy uczestnik kongresu w miejscu jego organizacji wydaje średnio 708 dolarów dziennie. Wydarzenia o charakterze kongresowym trwają zwykle kilka dni, w przypadku Europejskiego Kongresu Psychiatrii goście spędzą w Warszawie 4 dni.
– Pozyskanie dużego kongresu to także nieoceniona promocja Polski, stolicy i samego obiektu – Expo XXI Warszawa, na arenie międzynarodowej. Im więcej takich dużych i prestiżowych wydarzeń będzie organizowanych w naszym kraju, tym więcej stowarzyszeń dostrzeże nasz ogromny potencjał w tym zakresie – mówi Anna Górska, business development director w Expo XXI Warszawa, odpowiedzialna za kontakty z międzynarodowymi stowarzyszeniami.
EPA nie wybrałaby Warszawy, gdyby nie wsparcie zarówno merytoryczne, jak i organizacyjne Miasta Stołecznego Warszawy i Warsaw Convention Bureau. Wsparcie WCB polegało na koordynacji wizyty inspekcyjnej, która miała miejsce w lipcu br., na bezpłatnym udostępnieniu PKiN na Gala Dinner oraz załatwieniu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich delegatów kongresu w 2019 roku.
– Stowarzyszenia są bardzo specyficzne, wymagają wyjątkowego podejścia, umiejętności budowania trwałych relacji z profesorami, cierpliwości, gdyż na efekty trzeba czekać bardzo długo – dodaje Anna Górska. Przedstawiciele EPA i organizatora kongresu, którzy wzięli udział w lipcowej site inspection, byli zachwyceni miastem, profesjonalną infrastrukturą i tym, jak bezpiecznie czuli się w każdym miejscu w Warszawie. Tym bardziej cieszy sukces stolicy i Expo XXI Warszawa.