Dziewięć najważniejszych wydarzeń w czasie dziewięciu dni Festiwalu Warszawa Singera

Malowany ptak, fot. Magda Hueckel
Malowany ptak, fot. Magda Hueckel
Anna Maria Jopek, fot. Zuza Krajewska
Anna Maria Jopek, fot. Zuza Krajewska
Rolf Kuehn, fot. Harald Hoffmann
Rolf Kuehn, fot. Harald Hoffmann

Plac Grzybowski i jego okolica pod koniec wakacji, jak co roku zamieni się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem. Zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej oraz międzynarodowej sceny muzycznej. Będzie można zobaczyć premiery i innowacyjne projekty artystów korzystających z historii i tradycyjnej, polsko-żydowskiej kultury.

Mocną stroną Festiwalu są spektakle teatralne. Pierwszego i drugiego dnia festiwalu gościnnie na deskach Nowego Teatru obejrzymy dwie sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i według dramaturgii Łukasza Chotkowskiego, które w zamyśle twórców stanowią dyptyk. „Dybuk” (26 i 27.08.) to sztuka oparta na dramacie żydowskim Szymona An-skiego, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego zyskuje całkiem nowy wymiar. Drugą część dyptyku stanowi spektakl „Malowany Ptak” (26 i 27.08.) według głośnej powieści Jerzego Kosińskiego. To historia małego żydowskiego chłopca, szukającego schronienia na polskiej wsi podczas II wojny światowej.

Podczas Festiwalu jednym z gości zagranicznych będzie Teatr Yiddishpiel z Izraela, który przedstawi swoją inscenizację „Me vart’n oyf Godot” [Czekając na Godota] Samuela Becketta w reżyserii Joshuy Sobola, który obecny będzie podczas Festiwalu, i polskim przekładzie Antoniego Libery (26.08.). Będzie to rzadka okazja do obejrzenia głośnej sztuki Becketta, w interpretacji wybitnego izraelskiego reżysera Joshuy Sobola, po raz pierwszy w historii przeniesionej na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim.
 

Głównym elementem Festiwalu Warszawa Singera jest muzyka.
Tegoroczną edycję tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka” (27.08.) – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa. W tym wykonaniu zobaczymy światowej sławy artystów: Yaakova Lemmera, Patricka Farrella, Merlina Shepherda, Guy’a Schaloma, Benjy Fox-Rosena i Franka Londona.

Będzie można wziąć udział w spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Inspirujący się szeroko pojętą muzyką etniczną KROKE, wystąpi z warszawską premierą swojej najnowszej, jedenastej już w dorobku, płyty „Traveller” (27.08.). Do wspólnej celebracji jubileuszu krakowskie trio zaprosiło wokalistkę, kompozytorkę, wizjonerkę i pasjonatkę Annę Marię Jopek.

Wśród tegorocznych gwiazd jest Renata Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena. W ramach koncertu „Boogie Street” (30.08.) usłyszymy utwory pochodzące ze spektaklu „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty”. Podczas Festiwalu koncert zostanie uzupełniony o aranżacje wielkich hitów wybitnego folk-rockowego artysty, jak „Suzanne” czy „Hallelujah”.

Podczas Nocy Klezmerów wystąpi pochodzący z USA Daniel Kahn, aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Wraz ze swoim zespołem Daniel Kahn&The Painted Bird (02.08.) zaprezentuje utwory łączące muzykę klezmerską z elementami punku, folku i kabaretu. Kahna zobaczymy także z drugim projektem, który wykona razem z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff (02.09.), wykonującą swoje utwory w stylu jidish-folkpunk.

W piątkowe popołudnie Daniel Kahn wraz ze Stowarzyszeniem MY poprowadzi ulicami Warszawy spacer muzyczny, który zakończy się na Placu Grzybowskim uroczystą kolacją szabasową – Szabat Szalom (01.09.).

W projekcie „Clarinet Summit” (03.09.), stworzonym specjalnie dla Festiwalu – na jednej scenie z Rolfem Kühnem, światowej sławy klarnecistą i saksofonistą, wystąpią polscy muzycy. Zagra powołany przez Mikołaja Trzaskę, Ircha Clarinet Quartet, w składzie z muzykami grającymi na różnych rodzajach klarnetów. Niemieckim akcentem koncertu będzie występ Christiana Dawida, światowej sławy niemieckiego klarnecisty, zaś o sekcję rytmiczną koncertu zadbają Bracia Oleś.
 

Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego (03.09.) będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Artysta gościł go już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku, obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.
Festiwal potwierdza poprzez 200 organizowanych wydarzeń, że kultura i język jidysz cały czas pozostają żywe, rozwijają się i ewoluują, podążając za potrzebami współczesnego człowieka.
 

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbywa się w dniach 26 sierpnia – 3 września.
www.festiwalsingera.pl
www.facebook.com/FestiwalSingera

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl