SKKP: no waste MICE – dobra praktyka w zakresie organizacji spotkań
Zrównoważone spotkania – wprowadzaj zmiany, bądź odpowiedzialny – to temat panelu, który odbył się 23 listopada 2018 podczas 26. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw. Panel zorganizowało Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, które tym samym promuje dobre praktyki w zakresie organizacji spotkań.
SKKP podkreśla, że coraz więcej uczestników wydarzeń utożsamia się z działaniami zaangażowanymi społecznie i ekologiczne i oczekuje takich samych zachowań także od organizatorów.
Jednym z punktów panelu było case study „No Wase MICE”, przedstawione przez Paulę Fanderowską, zastępcę dyrektora KBF ds. Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz wicprezes SKKP, które dotyczyło konferencji Google Developer Days, zorganizowanej w Krakowie pod koniec 2017 roku.
Przedsięwzięcie firmy Google to przykład działań dużej korporacji, która wprowadza strategię zrównoważonego rozwoju, mając świadomość, że to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu i lepszego życia. Wprawdzie dla Polski największym wyzwaniem ekologicznym jest obecnie zanieczyszczenie powietrza i tutaj potrzebne są rozwiązania systemowe, nie oznacza to jednak, że pojedynczy organizatorzy nie mogą zachowywać się bardziej odpowiedzialnie i wcielać w życie nawet drobnych zmian, które obniżą negatywny wpływ ich działań na środowisko.
Podczas case’u przedstawione zostały propozycje, których zastosowanie nie wymaga wielkich nakładów, a może zmienić spotkania i pracę na bardziej odpowiedzialną. Dotyczyło ona na przykład używania sztućców z bambusa i papierowych, a nie plastikowych, talerzy oraz scenografii, która powstała wyłącznie z tektury i papieru. Poza tym zgodnie z zasadą – nie wyrzucaj, jak najwięcej przedmiotów potrzebnych podczas organizacji przedsięwzięcia zostało następnie rozdanych obecnym. Dotyczyło to elementów scenografii, takich jak pufy czy rośliny, które były tylko w doniczkach. Także jedzenie, które zostało po evencie, uczestnicy mogli zabrać ze sobą.
Tendencją, która jest zauważalna podczas eventów i która została także zastosowana w tym przypadku, jest serwowanie uczestnikom zdrowej żywności, niepodawanie jej w plastikowych opakowaniach, a także korzystanie z produktów lokalnych, niewymagających długiego transportu lub mrożenia.
Sprzyjające środowisku jest także zachęcanie uczestników eventów do korzystania z transportu publicznego. W tym celu przygotowane zostały specjalne mapki, które ułatwiły poruszanie się po mieście i dotarcie na miejsce.
Zgodnie z regułą slow-life podczas konferencji tworzone były strefy relaksu, w których stały baseny z kulkami, te kulki były także później zabierane i przekazywane fundacji zajmującej się samotnymi matkami z dziećmi. Utworzono także pokój rodzica i dziecka oraz pokój wyciszenia (modlitwy) i relaksu, wyposażony w mini golfa i piłkarzyki.
– Niewiele jest prawdziwie eco-friendly obiektów, ale każdy może wprowadzać rozwiązania, które sprawią, że będą one bardziej przyjazne środowisku. Robimy tak w przypadku Krakowskiego Centrum Kongresowego – podkreślała Paula Fanderowska.
Dążąc do stworzenia obiektu eco-friendly Krakowskie Centrum Kongresowe jest w prawie 100-procentach wyposażone w energooszczędne źródła światła, podłączone zostało do miejskiej sieci cieplnej oraz posiada system stand-by zastosowany w klimatyzacji i oświetleniu.
Przy obiekcie tworzona jest Aleja Kongresowa, składająca się obecnie z 20 drzew. Z okazji każdego organizowanego tutaj przedsięwzięcia sadzone jest nowe drzewo.