SKM SAR zaprasza na ósmą edycję Muzeum Utraconego w Noc Muzeów

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 19 maja w Krakowie i 20 maja w Warszawie oraz Poznaniu odbędzie się pokaz multimedialny „Arrasy wawelskie” przedstawiający losy zaginionych w czasie II wojny światowej wawelskich arrasów. Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacja Ad Artis.
Arrasy wawelskie to jedne z najbardziej wyjątkowych dzieł wśród polskich zbiorów. Powstałe na zamówienie króla Zygmunta Augusta zostały wykonane według projektów artystów niderlandzkich i stanowiły popis kunsztu i wyrafinowania artystycznego. Od XVI w. do drugiej połowy XX w. tkaniny były świadkiem wielu wydarzeń, znajdowały się w różnych rękach, były obiektem sporów i pożądania. Wielokrotnie podróżowały, były ukrywane, naprawiane, tracone, poszukiwane i odzyskiwane na nowo. W ramach tegorocznej odsłony Muzeum Utracone, organizatorzy chcą przybliżyć niezwykłą historię podróży arrasów, która zaczyna się na Wawelu wraz z ich wywiezieniem w 1939 roku, poprzez Kanadę, gdzie znalazły się po wielu zwrotach akcji, aby w 1961 roku powrócić do Polski słynnym statkiem „Batory”.
Film „Arrasy” opowiada historię wojennych losów tych jakże ważnych dla historii i kultury polskiej zabytków. Przedstawia postacie niesamowitych ludzi starających się ukryć dzieła przez okupantem, brawurowe ucieczki, niebywałe zbiegi okoliczności, podróż z Krakowa przez pół Europy, a potem przez ocean do Kanady wcale nie prostym szlakiem, a potem w 1961 roku ich powrót do kraju. To wyjątkowa historia wyjątkowych dzieł sztuki w niezwykłych czasach. Inne polskie dzieła nie miały tyle szczęścia zaginęły lub zostały zniszczone bezpowrotnie, wiele z nich poszukiwanych jest do dzisiaj. Historię wojennych losów arrasów opowiadamy językiem ilustracji i nowoczesnymi środkami ekspresji, zrozumiałym dla wszystkich odbiorców, a uwielbianym szczególnie przez młodych ludzi. Do projektu zaangażowaliśmy znakomitych współczesnych młodych polskich twórców ilustracji, muzyki i animacji – powiedziała Anna Zimecka, dyrektor projektu, ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.
Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75 proc. dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.
W tym roku pokazy odbędą się:
- 19.05 – Kraków – Dziedziniec Zamku na Wawelu, premiera o godz. 21:30, (do godz. 1.00)
- 20.05 – Warszawa - Dziedziniec Lorentza przed Muzeum Narodowym, godz. 21:30 (do godz. 2.00)
- 20.05 – Poznań – Brama Poznania, godz. 21:30 (do godz. 2.00)
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Fundacja Ad Artis, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Projekt prowadzony jest pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Twórcy filmu
Muzyka: Hubert Zemler
Ilustracje: Przemysław TRUST Truscińsk,
Koncepcja i animacja: Cezary Chojnowski
Animacje: Łukasz Marczak
Udźwiękowienie: Paulina Sacha
Reżyseria : Agnieszka Mankiewicz i Cezary Chojnowski
Kierownik produkcji: Marcin Rychcik
Teksty: Jacek Pawlak
Koncepcja filmu opracowana została wraz z Wydziałem do spraw Start Wojennych w MKiDN: Katarzyna Zielińska