PreZero Arena Gliwice zdobyła certyfikat Zero Waste
PreZero Arena Gliwice stała się pierwszym, dużym obiektem w Polsce, którego operator otrzymał certyfikat Zero Waste, potwierdzając, że jest liderem w zakresie ekologii na rynku dużych wydarzeń. To pierwsza i pionierska certyfikacja w tego typu obiekcie w naszym kraju.
Zespół PreZero Areny Gliwice od samego początku funkcjonowania obiektu stawiał na innowacyjne rozwiązania ekologiczne. Po raz pierwszy w Polsce, wprowadzono tu system wielorazowych kubków – kluczowy dla zmniejszenia zużycia plastiku (do nawet 50 kg plastiku na wydarzenie). Skuteczne zarządzanie strefą gastronomiczną, w szczególności zamawianiem żywności, pozwoliło na znaczące ograniczenie jej marnotrawstwa.
Działania w obiekcie
– Niezwykle ważnym elementem rozwoju naszego zespołu w ramach świadomości ekologicznej, było podjęcie współpracy z firmą PreZero w 2023 roku. Wspólnie stworzyliśmy plan działania z celem, by krok po kroku Arena stawała się coraz bardziej eko. Pracował nad tym cały zespół i każdy z nas może być dzisiaj z siebie dumny – ocenia Aleksandra Burczy z PreZero Areny Gliwice, która koordynuje współpracę z partnerem tytularnym.
Wspomniany plan w większości jest już zralizowany. Wśród kluczowych rozwiązań proekologicznych, wprowadzonych w Arenie najważniejsza wydaje się oszczędność energii nawet do 30 proc. rok do roku. I to przy jednoczesnym wzroście liczby wydarzeń. Było to możliwe dzięki wdrożeniu czasowych wyłączników oświetlenia, cześciowej wymianie oświetlenia na LED, a także optymalizacji harmonogramów w systemie zarządzania budynkiem. Efektem jest zmniejszenie zużycia energii na poziomie, które wystarczyłoby do zasilenia 180 mieszkań przez cały rok.
Zmiany objęły również zużycie wody. Dzięki zastosowaniu filtrów i perlatorów w kranach udało się ograniczyć jej zużycie o 80 proc. Dodatkowo, PreZero Arena Gliwice poddała się szczegółowemu audytowi odpadów, co pozwoliło na wprowadzenie efektywnej selektywnej zbiórki. Liczba pojemników do segregacji odpadów została zwiększona, a ich wyposażenie wzbogacono o infografiki, które ułatwiają gościom odpowiednią segregację. Wdrożono także system elektronicznego obiegu dokumentów, co pozwoliło na zaoszczędzenie ponad 10 tysięcy kartek rocznie.
W strefie gastronomicznej całkowicie wyeliminowano jednorazowe kubki (i na napoje zimne i gorące) oraz jednorazowe sztućce. Wprowadzono (wraz z firmą Dafi) stanowiska z bezpłatną wodą pitną, z której korzystają pracownicy oraz uczestnicy wydarzeń.
Otoczenie
Podjęte przez PreZero Arenę Gliwice działania mają również na celu budowę lokalnej bioróżnorodności. Wokół obiektu stworzono łąki kwietne z nasadzeniami gatunków roślin, które poprawiają estetykę i wspierają lokalny ekosystem. W ich pobliżu posadowiony jest Hub Ekoen, oferujący ultraszybkie ładowanie pojazdów elektrycznych z mocą 350 kW. Stacja ładowania jest pierwszą lokalizacją sieci na Śląsku i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców aut elektrycznych.
Obiekt aktywnie angażuje lokalną społeczność w akcje edukacyjne, organizując warsztaty i spotkania, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej. Uczestnicy tych wydarzeń, w tym dzieci z lokalnych szkół, mają okazję poznać praktyki związane z recyklingiem, oszczędzaniem wody oraz zrównoważonym rozwojem. To podejście nie tylko wzmacnia więzi między Areną a lokalnym otoczeniem, ale także inspiruje młode pokolenia do kształtowania proekologicznych postaw, które będą miały długofalowy wpływ na ich przyszłość.
Certyfikat Zero Waste
Wspomniana droga Areny została zauważona na arenie międzynarodowej, a dzisiaj potwierdza go certyfikat Zero Waste, a dokładniej DIN 91436, który oznacza skuteczne zarządzanie gospodarką odpadami. To pierwsze, pionierskie wdrożenie standardu i certyfikacja w tego typu obiekcie w Polsce, a proces uzyskania certyfikatu został przeprowadzony w ścisłej współpracy z PreZero Polska.
– Proces certyfikacji obejmował analizy, badania morfologiczne odpadów, audyty wewnętrzne, wdrożenie systemów optymalizujących segregację i recykling oraz szereg działań edukacyjnych dla pracowników. Powierzchnia operacyjna objęta standardem to 891 mkw., na których rozmieszczono ponad 70 pojemników do segregacji odpadów, w tym 20 dedykowanych punktów recyklingu (ich pojemność to 10 070 litrów). Na co dzień, w tej przestrzeni pracuje blisko 100 pracowników, a w przypadku organizacji wydarzeń ta liczba jest jeszcze większa. Audyt certyfikujący potwierdził, że odpady powstające w tych przestrzeniach są segregowane i poddawane recyklingowi zgodnie z najwyższymi standardami – wyjaśnia Szymon Świerdza, który z ramienia Areny prowadził proces, którego efektem było uzyskanie certyfikatu.
Norma DIN 91436 Zero Waste określa poziom dojrzałości organizacji w zakresie gospodarki odpadowej, oceniając skuteczność procesów recyklingu i minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko. W jej ramach wyróżnia się trzy stopnie – brązowy, srebrny i złoty. Są one zależne od poziomu odzysku surowców wtórnych oraz sposobu zagospodarowania pozostałych odpadów. W części administracyjno-biurowej oraz w strefie dostawców kompleksu PreZero Areny Gliwice, Arena Operator osiągnął efektywność recyklingu odpadów przemysłowych na poziomie 92 proc., co odpowiada stopniowi srebrnemu. Norma dotyczy oceny procesu administracyjnego oraz działalności zarządcy obiektu. Choć certyfikacja obejmuje część administracyjno-biurową obiektu, to już teraz na terenie całej PreZero Areny Gliwice obowiązują bardzo wysokie standardy segregacji odpadów, które można zaobserwować w wielu strefach obiektu.
– Od początku funkcjonowania PreZero Areny Gliwice, troska o zrównoważony rozwój w naszej działalności była ważnym celem, nad którym pracował cały zespół. Jesteśmy świadomi, że dzisiaj jest to kluczowy element prowadzenia odpowiedzialnej działalności biznesowej, także w obszarze dużych wydarzeń. Celem, który określiliśmy sobie tworząc partnerstwo z firmą PreZero była arena maksymalnie ekologiczna i to wyzwanie dzisiaj staje się faktem. Certyfikat Zero Waste, pierwszy w Polsce przyznany dla operatora tak dużego obiektu to zwieńczenie sześciu lat naszej intensywnej pracy. Jesteśmy niezwykle dumni i zdopingowani, by kontynuować nasze działania w zakresie ekologii – mówi Marcin Gawron, prezes PreZero Areny Gliwice.
– Certyfikacja Zero Waste dla kluczowego obszaru PreZero Areny Gliwice to namacalny dowód na to, że przemyślane i efektywne wykorzystanie odpadów pozwala na ich niemal całkowity recykling, co w perspektywie długofalowej, znacząco ogranicza wpływ działalności obiektów użytkowych na środowisko. Wierzę, że to osiągnięcie jest kolejnym bardzo ważnym krokiem na drodze do promowania najwyższych standardów w obszarze gospodarki komunalnej, a za przykładem tego obiektu pójdą inni zarządcy nieruchomości w Polsce – mówi Kamil Majerczak, CEO PreZero w Polsce.
Zobacz PreZero Arenę Gliwice w Wyszukiwarce Obiektów Konferencje.pl >>>