Meeting plannerzy w Lublinie

Organizatorzy wydarzeń w ramach wyjazdu studyjnego „Zasmakuj Lubelskiej Konferencji” poznali możliwości Lublina i potencjał regionu pod kątem oferty organizacji spotkań i wydarzeń. Jak się okazało, Lublin to jeszcze nieodkryta przez meeting plannerów destynacja, która inspiruje zarówno swoją historią i ofertą kulturalną, jak i infrastrukturą.
Na MP MICE Tour® „Zasmakuj Lubelskiej Konferencji” zrealizowany przez Lubelskie Convention Bureau, Lubelskie Centrum Konferencyjne w Lublinie i MeetingPlanner.pl złożyło się klika części, które w różnych wymiarach prezentowały potencjał regionu.
Meeting plannerzy zobaczyli dwa lubelskie hotele, które oprócz funkcji noclegowej i konferencyjnej, jako miejsca unikatowe stanowią pomniki historii miasta – pięciogwiazdkowy, butikowy hotel Alter powstały w zrekonstruowanej XIV-wiecznej kamienicy i czterogwiazdkowy Ilan, mieszczący się w dawnej uczelni talmudycznej (Jeszywas Chachmej Lublin założona w 1930 r. przez rabina Majera Jehudę Szapirę była pierwszą tego typu uczelnią na świecie). Wśród obiektów, które zaliczają się do miejsc unikatowych, był także Zamek Lubelski – dawne więzienie, obecnie muzeum, w którym można zorganizować zarówno spotkanie w salach zamkowych, jak i event na dziedzińcu, oraz Perła – Browary Lubelskie, gdzie w dawnej leżakowni można zjeść obiad, w podziemiach poznać historię browarnictwa, na zewnętrznych terenach zorganizować duży piknik, a wkrótce kameralną konferencje w remontowanych właśnie salach. W paragramie znalazł się także nowo otwarty obiekt kultury – Centrum Spotkania Kultur – który oprócz działalności wynikającej z misji będzie udostępniał swoją wyjątkową przestrzeń organizatorom wydarzeń. Największa sala CSK pomieści prawie tysiąc gości, oprócz tego przestrzeń całego obiektu z ogrodem i łąką na dachu, stanowi duży potencjał i inspirację dla organizatorów wydarzeń.
Meeting plannerzy odwiedzili także Targi Lublin SA, których przedstawiciele, prezentując namiastkę odbywających się w przestrzeniach obiektu wydarzeń, pokazali możliwości tego miejsca oraz otwartość na współpracę z branżą eventową.
Smaki lubelskiego to mieszanka różnych kuchni z dominującą w tym regionie kuchnią żydowską. Do tych tradycji nawiązywała kolacja zaserwowana w Restauracji Hades Szeroka (miejscu wyróżnionym certyfikatem Miejsca Inspiracji).
Lublin i region to także miejsca związane z historią filmu i rozrywki. Podczas fabularnego spaceru po mieście uczestnicy wizyty studyjnej poznawali m.in. jego powiązania z polską kinematografią, co później mogli wykorzystać, rozwiązując quiz filmowy. „Entertainment w Lublinie!” miał swój finał podczas wieczornej zabawy polegającej na odgadywaniu tytułów i autorów piosenek napisanych przez pochodzących z Lublina artystów.
Punktem kulminacyjnym wizyty bała gala otwarcia nowo powstałego Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie. Wydarzenie nawiązywało do sztukmistrzowskiej charakterystyki miasta, a cała przestrzeń obiektu stała się sceną spektaklu lubelskich sztukmistrzów oraz kreatywnych form i warsztatów. Symboliczne przecięcie wstęgi stanowiły słowa oficjalnych gości oraz koncert Sound’n’Grace.
W LCK zgromadzono smaki regionu – dosłownie, można było spróbować regionalnych produktów. Wieczór aranżowali, zamykając go finałowym występem, Poławiacze Pereł, lubelski teatr improv.
Częścią wizyty studyjnej były warsztaty b2b, podczas których uczestnicy w krótkich rozmowach z przedstawicielami lokalnej branży mogli poznać ofertę regionu, oraz konferencja pt. Przyszłość polskiego przemysłu spotkań, czyli szansa na szybszy wzrost gospodarczy. Panele dyskusyjne poświęcone były znaczeniu przemysłu spotkań dla gospodarki regionu i kraju, lokalnemu produktowi i turystycznemu oraz lokalnym centrom konferencyjno-wystawienniczym – konkurencji pomiędzy nimi a także możliwościom współpracy.
Wizyta studyjna Na MP MICE Tour® „Zasmakuj Lubelskiej Konferencji” odbyła się w dniach 15 – 17 września 2016 r.