Raport BCD: Europejczycy najchętniej podróżują służbowo do Amsterdamu i Nowego Jorku
Według raportu Cities & Trends Europe 2023 przygotowanego przez BCD Travel, Amsterdam i Nowy Jork to miasta, które są najczęstszymi kierunkami wyjazdów służbowych Europejczyków. Najpopularniejszymi krajami są Niemcy i Stany Zjednoczone.
Raport opiera się na danych BCD dotyczących lotów i wynajmu samochodów w 2023 roku. Wynika z niego, że wydatki na podróże służbowe w roku 2023 powróciły (w 96 procentach) do poziomu wydatków z okresu sprzed pandemii. Ich wysokość jest różna w poszczególnych krajach i regionach i zależy od sytuacji geopolitycznej oraz oferty obiektów i firm.
Dziesięć najlepszych miast
Na czele listy najpopularniejszych dziesięciu miast europejskich, będących celem wyjazdów służbowych, oprócz Amsterdamu znalazły się: Londyn, Frankfurt, Monachium, Paryż, Kopenhaga, Zurych, Wenecja, Bruksela oraz Sztokholm, czyli wyłącznie miasta Europy Zachodniej, na co wpływ ma zapewne wojna na Ukrainie.
Na liście ogólnoświatowej znalazły się natomiast oprócz Nowego Jorku – Chicago, Dubaj, Waszyngton, San Francisco, Boston, Atlanta, Los Angeles, Singapur oraz Szanghaj. Prym wiodą więc miasta amerykańskie. Dubaj, który zajmuje trzecie miejsce, ma ambicje, aby trafić na czele listy.
Pozycję w rankingu w porównaniu do roku 2019 straciły chińskie miasta. Szanghaj, który był drugi na liście, jest teraz 10, Pekin nie trafił do pierwszej dziesiątki.
– W związku z niedawnym zwolnieniem z obowiązku wizowego podróżnych z niektórych krajów Europy i łagodniejszymi procedurami wizowymi, przewidujemy znaczny wzrost liczby podróży służbowych do Chin w 2024 roku, tym bardziej, że pierwsze oznaki tego trendu odnotowaliśmy już w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku – powiedział Jonathan Kao, dyrektor zarządzający BCD na Azję Północną.
Pięć najlepszych krajów
Najczęściej odwiedzanym w celach służbowych krajem europejskim są Niemcy, a za nimi plasuje się Wielka Brytania, która spadła z pierwszego miejsca w 2019 roku na drugie, co może wynikać z faktu, że po brexicie obywatele UE i Szwajcarii potrzebują ważnego paszportu, aby wjechać do tego kraju. Na trzecim, czwartym i piątym miejscu plasują się odpowiednio Holandia, Francja i Włochy.
W rankingu międzykontynentalnym prowadzą Stany Zjednoczone, a za nimi znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie i Chiny. Świadczy to o silnych stosunkach handlowych między Europą a Azją. Kanada zamyka ranking na piątym miejscu.
Najczęściej wybierane trasy lotów międzykontynentalnych z Europy rozpoczynają się z Londynu i Frankfurtu, co łącznie zajmuje osiem miejsc w pierwszej dziesiątce. Amsterdam i Paryż uzupełniają listę europejskich hubów odlotów na dziewiątym i dziesiątym miejscu.
W pierwszej dziesiątce głównych węzłów przylotów na trasach międzykontynentalnych dominują Stany Zjednoczone, przy czym najpopularniejszy jest Nowy Jork. Szanghaj jest jedynym węzłem przylotów w regionie Azji i Pacyfiku na liście.
Najpopularniejsze trasy międzykontynentalne
Wśród dziesięciu najpopularniejszych międzykontynentalnych tras podróży na pierwszym miejscu znalazła się trasa z Londynu do Nowego Jorku, na drugim – z Frankfurtu do Chicago, na trzecim – z Frankfurtu do Nowego Jorku.
Kolejne miejsca dwa miejsca to loty z Londynu – do Los Angeles i do Chicago, a kolejne trzy z Frankfurtu do Waszyngtonu, do San Francisco i do Szanghaju. Listę zamykają połączenia z Amsterdamu do Atlanty i z Paryża do Nowego Jorku.
Loty klasą biznes i ekonomiczną
Dla podróżujących z Europy, którzy zarezerwowali loty międzykontynentalne w 2023 roku, liderem jest klasa biznes z 47 procent udziałów, za nią plasuje się klasa ekonomiczna z 42 procent. Klasa ekonomiczna premium stanowi 10 procent, a klasa pierwsza tylko 1 procent wśród rezerwacji. Dane te różnią się od wyników raportu zawierającego informacje na temat podróżnych z USA, gdzie klasa biznes i klasa ekonomiczna stanowią odpowiednio 53 procent i 36 procent w przypadku lotów międzykontynentalnych.
84 procent podróży służbowych po Europie to loty bezpośrednie, a tylko 16 procent - z przesiadkami. Natomiast w przypadku podróży międzykontynentalnych rozkład jest prawie równy – 51 procent to loty bezpośrednie, 49 procent – z przesiadkami.
Rent a car na cztery dni
W przypadku 21 procent wszystkich rezerwacji lotniczych w Europie podróżni rezerwują także samochód do wynajęcia średnio na cztery dni. Niemcy prowadzą w rankingu wynajmu samochodów z pięcioma miastami w pierwszej dziesiątce: Monachium, Frankfurtem, Stuttgartem, Hamburgiem i Berlinem. Pozostałe miasta z największą liczbą wypożyczalni samochodów to Paryż, Londyn, Amsterdam, Mediolan i Barcelona.
Według niedawnego badania BCD dotyczącego wynajmu samochodów, przeprowadzonego wśród ponad 900 osób podróżujących służbowo na całym świecie, większość z nich wynajmuje samochód, aby odwiedzić biuro swojej firmy, spotkać się z klientami lub zapewnić obsługę na miejscu. Najczęstszymi powodami wynajmu samochodu są – wygoda, szybkość jazdy, brak alternatyw i cena. Najczęściej wynajmowane są samochody klasy średniej oraz standardowej, a następnie kompaktowe i ekonomiczne.
Raport Cities & Trends Europe 2023 edition można pobrać tutaj >>>