Raport BCD: Europejczycy najchętniej podróżują służbowo do Amsterdamu i Nowego Jorku

Według raportu Cities & Trends Europe 2023 przygotowanego przez BCD Travel, Amsterdam i Nowy Jork to miasta, które są najczęstszymi kierunkami wyjazdów służbowych Europejczyków. Najpopularniejszymi krajami są Niemcy i Stany Zjednoczone.
 
Raport opiera się na danych BCD dotyczących lotów i wynajmu samochodów w 2023 roku. Wynika z niego, że wydatki na podróże służbowe w roku 2023 powróciły (w 96 procentach) do poziomu wydatków z okresu sprzed pandemii. Ich wysokość jest różna w poszczególnych krajach i regionach i zależy od sytuacji geopolitycznej oraz oferty obiektów i firm.
 
Dziesięć najlepszych miast
Na czele listy najpopularniejszych dziesięciu miast europejskich, będących celem wyjazdów służbowych, oprócz Amsterdamu znalazły się: Londyn, Frankfurt, Monachium, Paryż, Kopenhaga, Zurych, Wenecja, Bruksela oraz Sztokholm, czyli wyłącznie miasta Europy Zachodniej, na co wpływ ma zapewne wojna na Ukrainie.
Na liście ogólnoświatowej znalazły się natomiast oprócz Nowego Jorku – Chicago, Dubaj, Waszyngton, San Francisco, Boston, Atlanta, Los Angeles, Singapur oraz Szanghaj. Prym wiodą więc miasta amerykańskie. Dubaj, który zajmuje trzecie miejsce, ma ambicje, aby trafić na czele listy.
Pozycję w rankingu w porównaniu do roku 2019 straciły chińskie miasta. Szanghaj, który był drugi na liście, jest teraz 10, Pekin nie trafił do pierwszej dziesiątki.
– W związku z niedawnym zwolnieniem z obowiązku wizowego podróżnych z niektórych krajów Europy i łagodniejszymi procedurami wizowymi, przewidujemy znaczny wzrost liczby podróży służbowych do Chin w 2024 roku, tym bardziej, że pierwsze oznaki tego trendu odnotowaliśmy już w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku – powiedział Jonathan Kao, dyrektor zarządzający BCD na Azję Północną.

Pięć najlepszych krajów
Najczęściej odwiedzanym w celach służbowych krajem europejskim są Niemcy, a za nimi plasuje się Wielka Brytania, która spadła z pierwszego miejsca w 2019 roku na drugie, co może wynikać z faktu, że po brexicie obywatele UE i Szwajcarii potrzebują ważnego paszportu, aby wjechać do tego kraju. Na trzecim, czwartym i piątym miejscu plasują się odpowiednio Holandia, Francja i Włochy.
W rankingu międzykontynentalnym prowadzą Stany Zjednoczone, a za nimi znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie i Chiny. Świadczy to o silnych stosunkach handlowych między Europą a Azją. Kanada zamyka ranking na piątym miejscu.
Najczęściej wybierane trasy lotów międzykontynentalnych z Europy rozpoczynają się z Londynu i Frankfurtu, co łącznie zajmuje osiem miejsc w pierwszej dziesiątce. Amsterdam i Paryż uzupełniają listę europejskich hubów odlotów na dziewiątym i dziesiątym miejscu.
W pierwszej dziesiątce głównych węzłów przylotów na trasach międzykontynentalnych dominują Stany Zjednoczone, przy czym najpopularniejszy jest Nowy Jork. Szanghaj jest jedynym węzłem przylotów w regionie Azji i Pacyfiku na liście.
Najpopularniejsze trasy międzykontynentalne
Wśród dziesięciu najpopularniejszych międzykontynentalnych tras podróży na pierwszym miejscu znalazła się trasa z Londynu do Nowego Jorku, na drugim – z Frankfurtu do Chicago, na trzecim – z Frankfurtu do Nowego Jorku.
Kolejne miejsca dwa miejsca to loty z Londynu – do Los Angeles i do Chicago, a kolejne trzy z Frankfurtu do Waszyngtonu, do San Francisco i do Szanghaju. Listę zamykają połączenia z Amsterdamu do Atlanty i z Paryża do Nowego Jorku.
 
Loty klasą biznes i ekonomiczną
Dla podróżujących z Europy, którzy zarezerwowali loty międzykontynentalne w 2023 roku, liderem jest klasa biznes z 47 procent udziałów, za nią plasuje się klasa ekonomiczna z 42 procent. Klasa ekonomiczna premium stanowi 10 procent, a klasa pierwsza tylko 1 procent wśród rezerwacji. Dane te różnią się od wyników raportu zawierającego informacje na temat podróżnych z USA, gdzie klasa biznes i klasa ekonomiczna stanowią odpowiednio 53 procent i 36 procent w przypadku lotów międzykontynentalnych.
84 procent podróży służbowych po Europie to loty bezpośrednie, a tylko 16 procent - z przesiadkami. Natomiast w przypadku podróży międzykontynentalnych rozkład jest prawie równy – 51 procent to loty bezpośrednie, 49 procent – z przesiadkami.
 
Rent a car na cztery dni
W przypadku 21 procent wszystkich rezerwacji lotniczych w Europie podróżni rezerwują także samochód do wynajęcia średnio na cztery dni. Niemcy prowadzą w rankingu wynajmu samochodów z pięcioma miastami w pierwszej dziesiątce: Monachium, Frankfurtem, Stuttgartem, Hamburgiem i Berlinem. Pozostałe miasta z największą liczbą wypożyczalni samochodów to Paryż, Londyn, Amsterdam, Mediolan i Barcelona.
Według niedawnego badania BCD dotyczącego wynajmu samochodów, przeprowadzonego wśród ponad 900 osób podróżujących służbowo na całym świecie, większość z nich wynajmuje samochód, aby odwiedzić biuro swojej firmy, spotkać się z klientami lub zapewnić obsługę na miejscu. Najczęstszymi powodami wynajmu samochodu są – wygoda, szybkość jazdy, brak alternatyw i cena. Najczęściej wynajmowane są samochody klasy średniej oraz standardowej, a następnie kompaktowe i ekonomiczne.
 
Raport  Cities & Trends Europe 2023 edition można pobrać tutaj >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl