HRS: Hotele w Warszawie oferują najniższe ceny w Europie

Raport Hotel Price Radar, przygotowany przez HRS.pl w oparciu o dane z ponad 250 tys. hoteli, wskazuje, że w drugim kwartale 2014 w wielu światowych metropoliach, ale także w polskich miastach, ceny noclegów spadły. Największe spadki zanotowano w Bangkoku, Oslo i Warszawie.
W zestawieniu porównano średnie ceny za standardowy pokój dwuosobowy w najczęściej wyszukiwanych lokalizacjach, w stosunku do cen oferowanych w tym samym okresie w roku 2013.
Średnia cena pokoju w stolicy Tajlandii, Bangkoku, spadła do zaledwie 54,91 euro za noc. To aż o 23 procent mniej niż rok wcześniej. Znaczną obniżkę cen, w granicach 14 procent, odnotowano również w Seulu i Tokio, kształtując w ten sposób stawki na poziomie odpowiednio 121,15 euro i blisko 125 euro za dobę. Tymczasem w drugim kwartale 2014 roku, podróżujący najwięcej zapłacili za pobyt w Nowym Jorku. Podczas, gdy ceny pokoi w tym mieście pozostały na praktycznie niezmienionym poziomie, nieco ponad 202 euro za dobę, to w San Francisco ceny za nocleg poszły w górę o 17,61 procent, stanowiąc najwyższy wzrost w całym zestawieniu.
Tańsza Skandynawia
Średnia cena pokoju hotelowego w Oslo spadła nieco powyżej 14 procent w porównaniu do ubiegłego roku i wyniosła 127,65 euro za dobę. Ten znaczący spadek jest podobny do dwóch pozostałych stolic Półwyspu Skandynawskiego. Goście w Sztokholmie musieli zapłacić za pokój w hotelu średnio ponad 137 euro, co stanowiło spadek o blisko 12 procent, natomiast w Helsinkach po obniżce o 8 procent, średnia cena ukształtowała się na poziomie 118 euro. Z kolei bardziej kosztowne niż zazwyczaj okazały się noclegi w Lizbonie, Londynie i Kopenhadze, gdzie nastąpił dwucyfrowy wzrost poziomu cen w stosunku do analogicznego okresu w roku 2013.
Atrakcyjne oferty w Polsce
Odwiedzający największe polskie miasta mają możliwość wyboru miejsca noclegu spośród zróżnicowanej pod względem standardu i rodzaju obiektów bazy hotelowej. Dodatkowo, analiza cen noclegów pokazuje, że Polska zaproponowała najniższe średnie ceny za nocleg w Europie. Warszawa oferowała najkorzystniejsze stawki spośród największych metropolii europejskich objętych badaniem. Średnia cena pokoju hotelowego w Warszawie po spadku o 4,87 procent, wyniosła 72,72 euro i stanowiła najlepszą ofertę spośród wszystkich miast starego kontynentu ujętych w zestawieniu.
– W Warszawie początek drugiego półrocza znajduje się pod presją walki o obłożenie w związku z sezonem wakacyjnym i znacznie ograniczoną liczbą podróży służbowych. Konkurencję dodatkowo zaostrzyło otwarcie w czerwcu 2014 dwóch hoteli Hilton, posiadających łącznie niemal 700 pokoi. Rozpoczynający się wkrótce wysoki sezon z dzisiejszej perspektywy wygląda obiecująco i daje nadzieję na zatrzymanie spadku cen. Należy pamiętać, że odbywający się przez dwa tygodnie listopada 2013 r. szczyt klimatyczny miał znaczący wpływ na średnią cenę całego półrocza. Brak tej wielkości imprezy w nadchodzącym okresie nie pozostanie bez wpływu na ceny osiągane przez hotele – tłumaczy Jakub Ryznar w HRS Polska odpowiedzialny za rynek warszawski.
Spadek cen w Warszawie nie spowodował jednak, że nocleg w stolicy przestał należeć do najdroższych w kraju. Dla porównania średnia cena pokoju w Krakowie, po blisko 4 proc. podwyżce kształtowała się na poziomie 66,85 euro, a stawki w Gdańsku, które nie uległy zmianie w stosunku do roku 2013, wynosiły 66,61 euro. W poprzednim kwartale, najmniej za nocleg zapłaciły osoby odwiedzające Toruń i Łódź.
Zestawienie średnich cen za pokój w najpopularniejszy destynacjach na świecie
Zestawienie średnich cen za pokój w najpopularniejszych destynacjach w Europie
Zestawienie średnich cen za pokój w najpopularniejszych, miejskich destynacjach w Polsce
Serwis HRS
HRS jest operatorem ogólnoświatowego systemu rezerwacji hotelowych dla turystów indywidualnych i osób podróżujących służbowo, opartego na bazie danych obejmującej ponad 250 000 hoteli wszystkich kategorii w 180 krajach. Portal ma średnio 12 mln wizyt miesięcznie.