Więcej spotkań w Krakowie, dominują konferencje i kongresy

Z opublikowanego właśnie raportu „Branża spotkań w Krakowie” wynika, że w roku 2023 w stolicy Małopolski zorganizowanych zostało 4368 spotkań biznesowych. To więcej niż w roku 2022 o 66,15 proc. i ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Znaczny przyrost nastąpił przede wszystkim w kategorii spotkań krajowych.
 
Ukazała się 15. edycja raportu analizującego rynek odbywających się w Krakowie spotkań i wydarzeń. Dane zebrane bezpośrednio od krakowskich obiektów i firm pokazują, że w 2023 roku odbyło się w Krakowie 4368 spotkań biznesowych, czyli o 66,15 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Znaczny przyrost nastąpił przede wszystkim w kategorii spotkań krajowych. Liczba wydarzeń międzynarodowych wzrosła o 13 proc. w stosunku do 2022 roku.
 
Jeśli chodzi o strukturę spotkań, dominowały wydarzenia stacjonarne, tylko 1,1 proc. spotkań odbyło się formie hybrydowej. Typowa dla Krakowa dominacja konferencji i kongresów utrzymała się, w ubiegłym roku stanowiły one aż 71,2 proc. wydarzeń. Dla porównania: wydarzeń motywacyjnych i korporacyjnych zorganizowano 24,43 proc., zaś targów i wystaw 4,37 proc. W każdej z kategorii spotkań dominowały spotkania krajowe. W kongresach i konferencjach wzięło udział ponad 614,9 tys. osób, w stosunku do roku 2022 liczba uczestników tych wydarzeń wzrosła blisko 3-krotnie.
 
Średnia długość grupowych spotkań biznesowych wyniosła 1,5 dnia, co oznacza ich skrócenie w stosunku do roku 2022 (2,16 dnia). Najdłużej trwały targi i wystawy – ponad 3 dni, najkrócej wydarzenia korporacyjne – 1,5 dnia. Należy zauważyć, że międzynarodowe wydarzenia były dłuższe od krajowych.
 
Ubiegły rok był kolejnym okresem wzrostu ogólnej liczby uczestników wydarzeń, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Liczba uczestników wzrosła o 20 proc., co jest przejawem odbudowy branży spotkań.
Największą liczbę spotkań (36,1 proc.) wygenerowała w mieście branża handlowo-usługowa – łącznie 1576. Na kolejnych miejscach uplasowały się: branża humanistyczna – 830 wydarzeń, medyczna 635, ekonomiczno-polityczna 370, techniczna 463, informacyjno-komunikacyjna 494.
 
Autorzy raportu podkreślają, że branża spotkań generuje dochody dla firm, wynagrodzenie dla pracowników czy podatki dla miast. Na podstawie danych własnych, oddziaływanie ekonomiczne przemysłu spotkań na gospodarkę Krakowa w latach 2012-2023 można oszacować na kwotę 17,5 mld złotych.
 
15. edycja raportu „Branża spotkań w Krakowie” dostarcza informacji nie tylko o malejącej liczbie wydarzeń wirtualnych, ale też o odbudowie ruchu turystycznego w mieście oraz rekordowych danych dotyczących krakowskiego lotniska (w 2023 roku było to 9,4 mln pasażerów). Celem opracowania jest ujęcie najważniejszych informacji o funkcjonowaniu branży spotkań w Krakowie.
Raport został przez zespół Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Borodaki, prof. UEK, w składzie: dr hab. Jadwiga Berbeka, prof. UEK, dr hab. Agata Niemczyk, prof. UEK, dr hab. Renata Seweryn, prof. UEK.

 
Pełna treść raportu „Branża spotkań w Krakowie 2023” dostępna tutaj >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl