Arche rusza z rewitalizacją Królewskiej Papierni w Konstancinie-Jeziornie

Królewska Papiernia ma stanowić fragment otwartego dla wszystkich miasta 15-minutowego
Na zdjęciu: Królewska Papiernia ma stanowić fragment otwartego dla wszystkich miasta 15-minutowego

Ruszyły prace przygotowawcze do rewitalizacji kolejnego zabytku, której podjęła się Grupa Arche. Będzie to Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornej k. Warszawy, gdzie m.in. wyprodukowano papier, na którym spisano jedne z pierwszych egzemplarzy Konstytucji 3 Maja. Spółka złożyła do tamtejszego Urzędu Miasta i Gminy wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a wkrótce planowane są konsultacje projektu z mieszkańcami. W planach jest także przywrócenie połączenia kolejowego. Częścią inwestycji ma być hotel z zapleczem MICE.
 
— Naszym celem jest ratowanie dziedzictwa, jakim jest wiekowa Papiernia w Konstancinie-Jeziornie. Zależy nam na kultywowaniu i kontynuowaniu dalszej historii tego miejsca poprzez reaktywowanie muzeum papiernictwa, które było tworzone przez pracowników dawnych zakładów, oraz wznowienie produkcji papieru czerpalnego z wykorzystaniem ponad stuletnich maszyn. Dopełnieniem tętniącego życiem oraz kreującego liczne nowe miejsca pracy i lokalne wpływy podatkowe ma być kameralna, niska zabudowa z ogródkami oraz zielonymi tarasami, a także zapleczem rekreacyjno-sportowym, zielonymi parkingami samochodowymi i rowerowymi. Wiemy, że potencjalni nabywcy nie będą zainteresowani zakupem tych lokali w miejscu bez dobrego dojazdu. Stąd okres realizacji naszego projektu rozpisany jest na blisko dwie dekady, a każdy z etapów ma być koordynowany z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej. Cieszy nas ogromne zaangażowanie mieszkańców Konstancina w tym pracowników dawnych zakładów, dzięki którym czerpiemy wiedzę i poznajemy ten obiekt, a w przyszłości będziemy mogli tę historię przekazywać kolejnym pokoleniom. Ponadto wiele z powstałych atrakcji zostanie udostępnionych ze specjalnymi zniżkami lub bezpłatnie tutejszej społeczności Mirkowa, a także całego Konstancina, na których integracji szczególnie nam zależy — mówi prezes Arche Władysław Grochowski.

Początek historii tego miejsca sięga 1775 r., kiedy baron Jan Kurtz zwrócił się do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z propozycją założenia w Jeziornie papierni, która działała do 2012 r. Jednak po wielu latach funkcjonowania i przechodzenia z rąk do rąk miejsce popadło w ruinę, aż w 2023 r. firma Arche nabyła pozostałą po wyburzeniach najcenniejszą część zakładu oraz prawo użytkowania wieczystego i własności działek okalających teren o powierzchni ponad 56 ha.

W planach inwestora jest nie tylko przebudowa dawnego olbrzymiego zakładu, lecz także stworzenie nowego fragmentu otwartego dla wszystkich miasta 15-minutowego, z wieloma funkcjami usługowymi, kulturalnym i społecznymi, a także rzemiosłem, rękodziełem oraz centrum książki. Ma być tam m.in. muzeum sztuki, plac z fontannami, przedszkole, szkoła, teatr, kino, siedziba fundacji pomagającej osobom najuboższym i z niepełnosprawnościami, restauracja, basenu uzdrowiskowy z częścią termalną i tężniami, a także biura, sklepy, przychodnia, targowisko wraz z halą targową, a nawet służącego całej społeczności miasta i gminy całodobowe lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz hotel z zapleczem MICE.

Przedstawiciele firmy Arche podczas spotkania 4 lutego w sali posiedzeń tamtejszego magistratu zaprezentowali szczegółowe założenia inwestycyjne. Spotkanie było transmitowane na żywo na kanale gminy Konstancin-Jeziorna w serwisie YouTube. Ponadto do 17 lutego br. każdy z nich może zgłosić swoje uwagi. Firmie zależy na szerokich konsultacjach, aby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania, które będą służyły wszystkim mieszkańcom ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z dziećmi. Warto również zaznaczyć, że Gmina Konstancin-Jeziorna na wniosek inwestora proceduje zmianę planu miejscowego, która pozwoli na zlokalizowanie powyżej opisanych funkcji w Papierni.  Zrewitalizowany zabytek ma służyć lokalnej społeczności, a także gościom z kraju i zagranicy. Otwarcie pierwszego etapu, zrewitalizowanej papierni wraz z funkcjami kulturalnymi planowane jest na 2028 r. Prace przygotowawcze już ruszyły.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl