Arche rusza z rewitalizacją Królewskiej Papierni w Konstancinie-Jeziornie
Ruszyły prace przygotowawcze do rewitalizacji kolejnego zabytku, której podjęła się Grupa Arche. Będzie to Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornej k. Warszawy, gdzie m.in. wyprodukowano papier, na którym spisano jedne z pierwszych egzemplarzy Konstytucji 3 Maja. Spółka złożyła do tamtejszego Urzędu Miasta i Gminy wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a wkrótce planowane są konsultacje projektu z mieszkańcami. W planach jest także przywrócenie połączenia kolejowego. Częścią inwestycji ma być hotel z zapleczem MICE.
— Naszym celem jest ratowanie dziedzictwa, jakim jest wiekowa Papiernia w Konstancinie-Jeziornie. Zależy nam na kultywowaniu i kontynuowaniu dalszej historii tego miejsca poprzez reaktywowanie muzeum papiernictwa, które było tworzone przez pracowników dawnych zakładów, oraz wznowienie produkcji papieru czerpalnego z wykorzystaniem ponad stuletnich maszyn. Dopełnieniem tętniącego życiem oraz kreującego liczne nowe miejsca pracy i lokalne wpływy podatkowe ma być kameralna, niska zabudowa z ogródkami oraz zielonymi tarasami, a także zapleczem rekreacyjno-sportowym, zielonymi parkingami samochodowymi i rowerowymi. Wiemy, że potencjalni nabywcy nie będą zainteresowani zakupem tych lokali w miejscu bez dobrego dojazdu. Stąd okres realizacji naszego projektu rozpisany jest na blisko dwie dekady, a każdy z etapów ma być koordynowany z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej. Cieszy nas ogromne zaangażowanie mieszkańców Konstancina w tym pracowników dawnych zakładów, dzięki którym czerpiemy wiedzę i poznajemy ten obiekt, a w przyszłości będziemy mogli tę historię przekazywać kolejnym pokoleniom. Ponadto wiele z powstałych atrakcji zostanie udostępnionych ze specjalnymi zniżkami lub bezpłatnie tutejszej społeczności Mirkowa, a także całego Konstancina, na których integracji szczególnie nam zależy — mówi prezes Arche Władysław Grochowski.
Początek historii tego miejsca sięga 1775 r., kiedy baron Jan Kurtz zwrócił się do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z propozycją założenia w Jeziornie papierni, która działała do 2012 r. Jednak po wielu latach funkcjonowania i przechodzenia z rąk do rąk miejsce popadło w ruinę, aż w 2023 r. firma Arche nabyła pozostałą po wyburzeniach najcenniejszą część zakładu oraz prawo użytkowania wieczystego i własności działek okalających teren o powierzchni ponad 56 ha.
W planach inwestora jest nie tylko przebudowa dawnego olbrzymiego zakładu, lecz także stworzenie nowego fragmentu otwartego dla wszystkich miasta 15-minutowego, z wieloma funkcjami usługowymi, kulturalnym i społecznymi, a także rzemiosłem, rękodziełem oraz centrum książki. Ma być tam m.in. muzeum sztuki, plac z fontannami, przedszkole, szkoła, teatr, kino, siedziba fundacji pomagającej osobom najuboższym i z niepełnosprawnościami, restauracja, basenu uzdrowiskowy z częścią termalną i tężniami, a także biura, sklepy, przychodnia, targowisko wraz z halą targową, a nawet służącego całej społeczności miasta i gminy całodobowe lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz hotel z zapleczem MICE.
Przedstawiciele firmy Arche podczas spotkania 4 lutego w sali posiedzeń tamtejszego magistratu zaprezentowali szczegółowe założenia inwestycyjne. Spotkanie było transmitowane na żywo na kanale gminy Konstancin-Jeziorna w serwisie YouTube. Ponadto do 17 lutego br. każdy z nich może zgłosić swoje uwagi. Firmie zależy na szerokich konsultacjach, aby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania, które będą służyły wszystkim mieszkańcom ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z dziećmi. Warto również zaznaczyć, że Gmina Konstancin-Jeziorna na wniosek inwestora proceduje zmianę planu miejscowego, która pozwoli na zlokalizowanie powyżej opisanych funkcji w Papierni. Zrewitalizowany zabytek ma służyć lokalnej społeczności, a także gościom z kraju i zagranicy. Otwarcie pierwszego etapu, zrewitalizowanej papierni wraz z funkcjami kulturalnymi planowane jest na 2028 r. Prace przygotowawcze już ruszyły.