Rezydencja podatkowa - Norwegia czy Polska?

Status rezydenta podatkowego określa państwo, w którym dana osoba dopełnia swoich obowiązków podatkowych. Każdy kraj posiada nieco inny system podatkowy, co przekłada się też na odmienne definicje samej rezydencji podatkowej. Osoby z Polski prowadzące działalność gospodarczą w Norwegii często mają problemy z ustaleniem, którym przepisom tak naprawdę podlegają. Konwencje międzynarodowe przewidują warunki niezbędne do uzyskania rezydencji podatkowej, które mogą być inne od tych obowiązujących na poziomie krajowym. W praktyce zabezpiecza to przed tzw. podwójnym opodatkowaniem.

Status rezydenta podatkowego w Norwegii

Zgodnie z obecnymi wytycznymi norweskiego urzędu skarbowego Skatteetateen, status norweskiego rezydenta podatkowego mogą otrzymać tylko osoby spełniające konkretne wytyczne. Należy przede wszystkim posiadać zwykłe i stałe miejsce zamieszkania na terenie Norwegii, a także przebywać w tym kraju przez ponad 183 dni w ciągu roku lub powyżej 270 dni w okresie trzech lat. Wymogiem jest też prowadzenie głównej działalności zawodowej i obsługa firm w Norwegii, która powinna być centrum interesów gospodarczych - czyli miejscem najważniejszych inwestycji lub miejscem siedziby danego przedsiębiorstwa. Status rezydenta podatkowego wymaga też posiadania w Norwegii centrum interesów rodzinnych. Dotyczy to osób fizycznych, które na stałe przeniosły się za granicę z rodziną i nie są już polskimi rezydentami podatkowymi. W takiej sytuacji trzeba opłacać podatki w Norwegii, a nie w Polsce.

Certyfikat rezydencji podatkowej w Norwegii

Rejestracja firmy w Norwegii wiąże się z pewnymi formalnościami do spełnienia. Dokumentem potwierdzającym uzyskanie statusu rezydenta podatkowego jest specjalny certyfikat. W Norwegii nosi nazwę Bekreftelse på skattemessig bosted for privatpersoner i można o niego wnioskować elektronicznie, za pośrednictwem systemu Altinn. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z tradycyjnej poczty i wysłanie pisma do urzędu. Czas oczekiwania na wystawienie dokumentu wynosi do 6 tygodni. Sam certyfikat jest wysyłany pocztą tradycyjną, na adres zarejestrowany w Folkeregisteret. W przypadku adresu polskiego, na uzyskanie potwierdzenia można czekać nawet 10 tygodni. Podanie dotyczy jednego roku, dlatego o certyfikat rezydencji podatkowej w Norwegii trzeba wnioskować na każdy rok osobno. Wniosek nie wymaga dołączania żadnych dokumentów.

Skutki prawne rezydentury podatkowej w Norwegii

Rozliczanie podatkowe w Norwegii po uzyskaniu statusu rezydenta wiąże się z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym od dochodów z wszystkich źródeł norweskich, a także zagranicznych. W przypadku uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej przy jednoczesnym utrzymywaniu rodziny w Polsce i jedynie dojeżdżania do pracy w Norwegii, status rezydenta podatkowego pozostaje polski. W praktyce wiąże się to z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce. W wielu przypadkach większe znaczenie ma głównie liczba dni pobytu w kraju. Rozliczanie podatków i obsługa firm w Norwegii to usługi, które oferuje Polish Connection. Specjalistyczne wsparcie jest bardzo istotne, ponieważ uzyskanie statusu rezydenta wiąże się z wieloma skutkami prawnymi.

Polski a norweski status rezydenta

Polski Urząd Skarbowy zakłada, że rezydencja podatkowa danej osoby przypada na kraj, w którym przebywa ona powyżej 183 dni w roku lub powyżej 270 dni w ciągu trzech kolejnych lat oraz jednocześnie mieszka z najbliższą rodziną - np. małżonkiem i dziećmi. W praktyce pozostaje to głównym kryterium przy ustalaniu faktycznej rezydentury. W przypadku wątpliwości warto poprosić o pomoc polskie biuro rachunkowe w Norwegii oraz złożyć odpowiednie podanie, aby organ podatkowy zweryfikował te kwestie oraz udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Każde rozliczenie podatku Norwegia traktuje bardzo poważnie, dlatego konieczne jest prawidłowe dopełnienie wszystkich formalności.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl