Izabela Błaszczyk i Paula Fanderowska rezygnują z zarządzania spółką Kraków5020
Izabela Błaszczyk i Paula Fanderowska zrezygnowały z pełnienia funkcji prezeski i wiceprezeski zarządu Kraków5020 sp. z o.o. Wśród zadań spółki jest m.in. zrządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Izabela Błaszczyk i Paula Fanderowska rezygnację ze zajmowanych stanowisk złożyły 25 października, zgodnie z zapisami kontraktu ostatnim dniem pełnienia przez nie obowiązków był 27 października. – To dla nas decyzja niezwykle trudna osobiście i zawodowo, jednak podjęta z poczucia obowiązku i najwyższej troski o interesy spółki. Pozostajemy w przekonaniu, że złożona rezygnacja pozwoli Gminie jako jedynemu wspólnikowi na podjęcie właściwych decyzji, w tym personalnych, co do dalszej działalności spółki, tak by zapewnić możliwość niezakłóconej realizacji już podjętych przez spółkę zobowiązań oraz zachowania wypracowanej pozycji rynkowej i jakości obiektu, jakim jest Centrum Kongresowe ICE Kraków – mówią w rozmowie z MeetingPlanner.pl.
Jak podkreślają, w dniu rezygnacji z pełnienia dotychczasowej funkcji, sytuacja finansowa spółki pozostaje stabilna. Spółka nie ma zaciągniętych kredytów i pożyczek, a na jej koncie znajdują się środki niezbędne do realizacji najbliższych zaplanowanych zadań. Kalendarz wydarzeń w Centrum Kongresowym ICE Kraków na rok 2025 jest wypełniony w 90 proc., a sytuacja finansowa, operacyjna i administracyjna obiektu jest stabilna.
– Jestem pewna, że zarządzanie centrum kongresowym ICE Kraków przez te 10 lat, czyli od początku istnienia obiektu do dziś, przyczyniło się do rozwoju nie tylko obiektu, ale rynku MICE i samego Krakowa. Pozostawiamy „rozpędzony pociąg”, który jedzie w doskonałym kierunku. Mam nadzieję, że nie nikt go nie zatrzyma. Pozycja centrum kongresowego to zasługa całego zespołu, którym miałam zaszczyt kierować – mówi Izabela Błaszczyk.
– Nasza decyzja zbiega się z 10-leciem obiektu, który do dziś był biznesową i kulturalną wizytówką Krakowa. Dla mnie osobiście możliwość działania na rzecz Centrum Kongresowego ICE Kraków było ogromnym zaszczytem i powodem do dumy. Największym kapitałem obiektu pozostają profesjonalni i zaangażowani pracownicy, dzięki którym obiekt jest niezaprzeczalnym liderem na rynku spotkań. Za tych wspólnych 10 lat jestem ogromnie wdzięczna. Ufam, że wypracowany dorobek i pozycja rynkowa pozostaną niezachwiane, a ICE Kraków będzie służył promocji Krakowa jako Miasta Gospodarza – mówi Paula Fanderowska.
Spółka miejska Kraków5020 powstała na początku 2022 r. w wyniku wydzielenia jej z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Powołano ją do zarządzania m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonu Wyspiańskiego oraz punktów informacji turystycznej InfoKraków. Pełniła także funkcję DMO. Pół roku temu Rada Miasta Krakowa zdecydowała o jej likwidacji. Urząd miasta zapowiedział jednak inne rozwiązanie polegające na przejęciu spółki Kraków5020 przez Agencję Rozwoju Miasta Krakowa, a także jej zreformowanie. Jak się jednak okazało, to rozwiązanie także nie było możliwe do realizacji, choć Rada Miasta przyjęła uchwałę o zamiarze połączenia spółek.
Na początku listopada pod obrady Rady Miasta miał trafić projekt uchwały dotyczącej przyznania spółce Kraków5020 środków na działalność w roku 2025, potem przesunięto ten termin na 6 grudnia. Jak podaje Radio Kraków, obecnie Rada Miasta Krakowa zajmuje się uchwałą o rozwiązaniu spółki – likwidację Kraków5020 zapowiedział prezydent Aleksander Miszalski. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na początku grudnia.
Żeby zlikwidować spółkę Kraków 5020 – jak podaje portal Krakow.pl – konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez Wspólnika uchwały o rozwiązaniu spółki, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem podjęcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Jeśli Rada Miasta Krakowa przyjmie przygotowany projekt uchwały, nastąpi to, według planu, z początkiem 2025 roku.
Izabela Błaszczyk funkcję prezeski zarządu spółki pełniła od momentu jej powstania. W latach 2011 – 2022 zajmowała stanowisko dyrektorki Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wcześniej pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. marketingu w KBF, była również dyrektorem Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krakowa i szefową biura prasowego Prezydenta Miasta Krakowa.
Paula Fanderowska również związana była ze spółką Kraków5020 od momentu jej powstania. Od 2024 do 2022 roku pracowała w Krakowskim Biurze Festiwalowym (wówczas operatorze ICE Kraków) jako dyrektor ds. Centrum Kongresowego ICE Kraków. Kontynuowała zarządzanie obiektem jako wiceprezeska zarządu spółki Kraków 5020. Przed dołączeniem do krakowskich struktur miejskich pełniła funkcję Konsula RP w Caracas (Wenezuela). Od 2019 roku pełni funkcję prezeski zarządu Stowarzyszenia Konferencje & Kongresy w Polsce.