Amr El Khady: Polska – kluczowy rynek dla turystyki Egiptu
Polska jest kluczowym rynkiem dla turystyki Egiptu i zajmuje piąte miejsce wśród rynków źródłowych. W 2023 roku Egipt przyjął aż 485 tys. turystów z Polski, w 2024 roku liczba ta wzrosła już o ponad 40 procent, co świadczy o rosnącej popularności tej destynacji dla Polaków. Egipt posiada także szeroką ofertę dla rynku MICE.
– Przewiduje się, że w 2025 roku liczba turystów przyjeżdżających do Egiptu jeszcze wzrośnie, zgodnie z ambitnym celem naszego państwa, jakim jest osiągnięcie 30 milionów turystów do 2028 roku w ramach krajowej strategii turystycznej. W bieżącym roku spodziewamy się, że liczba turystów z Polski osiągnie 850 tys. – mówił Amr El Khady, CEO Biura Promocji Egiptu podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 listopada 2024, w ramach Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF Warsaw.
Podkreślił, że wzrost liczby przyjazdów turystycznych do Egiptu następuje obecnie w ramach wznoszącej się fali pocovidowej. – W roku 2023 sektor turystyczny w Egipcie odnotował znaczny wzrost i przyjął prawie 15 milionów turystów, a w 2024 roku zaobserwowaliśmy wzrost liczby turystów o 5 procent, co potwierdza atrakcyjność Egiptu jako miejsca, które trzeba odwiedzić – dodał El Khady.
Antyczne dziedzictwo i turystyka medyczna
Atuty tego państwa to unikalne starożytne dziedzictwo, spektakularna przyroda oraz zróżnicowany krajobraz od kolorowych kanionów i gór po ruchome pustynie i dziewicze oazy. Z uwagi na rosnącą popularność Egipt pretenduje do miana najpopularniejszego kierunku podróży w 2025 roku.
Jednym z celów przyjazdów do Egiptu jest coraz popularniejsza turystyka medyczna i wellness. Bogate w minerały wody termalne, gorące źródła występujące w Egipcie, mogą pomóc w leczeniu różnych schorzeń skóry, a także dolegliwości układu oddechowego i reumatyzmu.
Goście przybywający do Egiptu w celach zdrowotnych preferują oazę Siwa z ponad 200 naturalnymi źródłami oraz oazy Bahariya i Kharga na Pustyni Zachodniej, w których znajduje się 400 studni siarkowych. Asuan, położony na wschodnim brzegu Nilu, oferuje coraz większą liczbę holistycznych kurortów wellness, w tym Kato Doo Wellness i The Zen Wellness Resort.
Egipt koncentruje się na rozwoju obiektów turystycznych i obiektów dziedzictwa kulturowego, zgodnie ze standardami zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Na pierwszym planie stawiana jest ochrona Morza Czerwonego i zachowanie różnorodności biologicznej. Kilka kurortów położonych na wybrzeżu Morza Czerwonego, pomiędzy El Gouną a Marsa Alam, uczestniczy w programach certyfikacji środowiskowej, których celem jest ocena ich wpływu na środowisko i maksymalizacja zrównoważonego rozwoju.
Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze
W lipcu 2024 roku nastąpiła zmiana na stanowisku ministra turystyki i starożytności Egiptu. Funkcję tę objął Sherif Fathy, który wcześniej był ministrem lotnictwa cywilnego i prezesem egipskiej narodowej linii lotniczej EgyptAir. Nadrzędnym celem nowego ministra jest dbałość o antyczne skarby Egiptu oraz skuteczne wykorzystywanie potencjału turystycznego i archeologicznego kraju.
Jednym z priorytetów tego resortu jest otwarcie w Kairze nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego, nad którym prace trwały przez 30 lat.16 października 2024 oddano „na próbę” do użytku część tego obiektu, który jest największym na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji i prezentuje ogromną kolekcję starożytnych egipskich artefaktów. Zwiedzającym udostępniono Wielki Hall, Wielkie Schody, ogrody zewnętrzne i główne galerie.
Oficjalne otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego planowane jest w roku 2025, w uroczystości mają brać udział głowy wielu państwa z całego świata. Nie jest znany jej termin, zgodnie ze słowami CEO Biura Promocji Egiptu, ma to nastąpić prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku (są to jednak informacje nieoficjalne).
Nowe ośrodki nad Morzem Śródziemnym
Popularne kierunki wyjazdu w Egipcie to Szarm el-Szejk czy Marca Alam nad Morzem Czerwonym, ale powstają nowe ośrodki na wybrzeżu Morza Śródziemnego. W ramach inwestycji o wartości około 100 mld dolarów powstaje tam sześć nowych miast. Część hoteli na północnym wybrzeżu już działa, a tamtejsze piaszczyste plaże porównywane są do Malediwów. Bardziej sprzyjająca jest tam temperatura (około 28-29 stopni C w ciągu dnia latem), a lot jest krótszy niż w przypadku kurortów nad Morzem Czerwonym.
– Ośrodki te będą konkurować z innymi kurortami śródziemnomorskimi, położonymi w Turcji, w Grecji czy na Cyprze – mówi El Khady.
Podczas konferencji prasowej pytano także przedstawiciela Biura Promocji Egiptu o zniesienie wiz do Egiptu oraz o połączenia tanich linii lotniczych z tym krajem.
El Khady powiedział, że istnieje szansa podróży z Polski do Egiptu tylko na podstawie dowodu osobistego, w przypadku innych krajów jest to już możliwe. – Jest to kwestia techniczna, chodzi o czytnik rozpoznający polskie litery. Jest to więc kwestia czasu – mówił El Khady.
Natomiast w kwestii tanich lotów, trudno na razie coś obiecać, ponieważ linie lotnicze biorą pod uwagę opłacalność takich inwestycji. Gdy okaże się, że liczba lotów z Polski szybko rośnie, z pewnością uruchomią regularne rejsy.
Oferta dla rynku MICE
Egipt to także kierunek z ofertą dla rynku MICE, na którą składają się hotele i obiekty konferencyjne oraz zaawansowana technicznie logistyka i telekomunikacja, charakteryzujące się dobrym stosunkiem jakości do ceny, a organizowane przedsięwzięcia mają wsparcie rządu. Dzięki bogatej ofercie usług wydarzenia firmowe mogą być uzupełnione o elementy wypoczynku i rozrywki.
W Kairze działa, międzynarodowe centrum wystawowe, które oferuje cztery sale, które pomieszczą do 4000 osób. Zlokalizowane są tutaj także hotele posiadające zaplecze konferencyjne, takie jak między innymi Ritz Carlton, Marriott, Dusit Thani, Kempinski i inne.
Obiekty, które mogą być wykorzystane na potrzeby rynku MICE to Pałac Manial, budowany w latach 1899-1929 dla księcia Mohammada Alego, łączący styl europejski z architekturą islamską, czy Pałac El-Manasterli na wyspie Al Rhoda, zbudowany w 1851 roku.
W Luksor funkcjonuje Centrum ICC, składające się z sześciu sal, które pomieszczą do 600 osób, a także hotele z zapleczem konferencyjnym (Hilton Nile Palace, Sonesta St.George).
Centrum konferencyjne w Aleksandrii to pięć sal, w których można zorganizować wydarzenie dla 1700 osób, a także hotele z zapleczem konferencyjnym takie jak Sheraton, Salamlek, Helnan czy Four Seasons.
Duży obiekt konferencyjny działa także w Sharm Elsheikh, składa się on z sześciu sal dla 600 osób. Zaplecze bisnesowe posiadają hotele, takie jak między innymi Maritime Jollie Ville, Rehana, Sharaton czy Four Seasons.
W Egipcie odbywały się także ważne wydarzenia jak między innymi 1. Szczyt UE–Liga Arabska, Forum Afrykańskie, UNWTO Meeting, QTA & DRV, spotkanie Euromic & Site.