Nowy projekt endorfina events – „Kora. Małe Wolności”
endorfina events realizuje kolejny muzyczny projekt, biletowany, otwarty do szerokiej publiczności. W trasie koncertowej „Kora. Małe Wolności” udział weźmie kilkunastu wokalistów wielu pokoleń, których inspirowała muzyka Kory oraz wartości, którymi kierowała się w życiu.
W 2012 roku artystka napisała „Manifest” będący jej myślowym testamentem. Zawarte w nim wartości stanowią punkt wyjścia trasy koncertowej „Kora ¥ Małe wolności”. Jak podkreślają twórcy projektu, Kora zawsze mówiła o tym, co ważne, a słowa manifestu dziś są tak samo aktualne, jak wtedy, gdy zostały napisane przez artystkę.
Podczas trasy koncertowej wybrzmią utwory Kory oraz Maanamu. Za aranżacje odpowiada Mateusz Waśkiewicz, były gitarzysta Kory i współtwórca jej solowej płyty „Ping Pong”. Na koncertach dołączą goście, których nazwiska zostaną ujawnione niebawem. Dyrektorką artystyczną projektu została Natalia Przybysz od lat zafascynowana twórczością Kory, a kuratorem wydarzenia jest Kamil Sipowicz, partner i mąż artystki od lat zaangażowany w upamiętnianie jej twórczości.
– Kora może być przykładem dla kobiet w każdym wieku (…). Jej życie było przedzieraniem się przez groźny nieprzyjazny świat. Nie poddała się nigdy. Ta walka ją zbudowała. Wybuchowa mieszanka kruchości i siły. Wrażliwości i energii. Dbała o swoje ciało, wygląd, ale też o rozwój duchowy. Na scenie była szamanką i charyzmatyczką. Jej koncerty porywały całe pokolenia widzów. W ciężkich czasach smuty stanu wojennego dawała ludziom nadzieję, wyciągała ich z depresji. Radosna, kolorowa, optymistyczna. Ale też głęboka duchowo i przenikliwa w ocenie współczesnego świata. Zostawiła nam swoje życie w podarunku. Była też osobą bezkompromisową. Jeżeli mówiła o wartościach, realizowała je. Gdy mówiła o ochronie ludzi odrzuconych przez społeczeństwo, np. pierwszych w Polsce nosicielach HIV, jeździła do domów, gdzie mieszkali i wspomagała ich. Nie bała się jeść z nimi wspólnie obiadu i zapraszała ich do naszego domu. Mówiła otwarcie o tym, że miłość jest najważniejsza. Domagała się praw dla społeczności LGBT, zanim ten skrót stał się znany. Była też kobietą dobrej rady. Wielu ludziom radziła w kryzysowych sytuacjach. Nie tylko za jej wspaniałą sztukę, ale też za życiową postawą należy jej się nasza miłość i szacunek – mówi Kamil Sipowicz.
– Kora pojawiła się w moim życiu pewnego dnia, kiedy ćwiczyłam jogę. Uspakajałam głowę i oddech i wtedy jak mantra pojawił się refren „Krakowskiego Spleenu”. Stało się dla mnie jasne, że te słowa to, oprócz powszechnie znanej interpretacji, to tekst uniwersalny a w moim odczuciu opis wędrówki z krainy ignorancji i tamasu do satvicznej prawdy i Światła. Nagrałam ten utwór na swoim albumie, potem Kamil Sipowicz zaproponował mi bym spróbowała niezaśpiewanych wcześniej przez Korę tekstów zgromadzonych w formie książki „Miłość zaczyna się od Miłości”. Tak zanurzyłam się w polu siłowym Kory. Jest to pole potężne i wciąż żywe. „Kora – małe wolności “ to koncert (widowisko) oparty o manifest Kory z 27 listopada 2012, będzie miał na celu przybliżyć nowym pokoleniom liberalne wartości i artystyczny świat Kory a fanom Maanamu dostarczyć wszystkiego czego mogliby sobie wymarzyć, po odejściu legendy – mówi Natalia Przybysz.
W ramach projektu „Kora ¥ Małe Wolności” zaplanowanych zostało siedem koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się 26 września w Gdańsku (Ergo Arena). Następnie na trasie koncertowej znajdą się: Wrocław (9 października, Hala Stulecia), Poznań (4 listopada, MTP), Katowice (16 listopada, Spodek), Łódź (7 grudnia, Atlas Arena), Warszawa (8 grudnia, COS Torwar) oraz Kraków (17 grudnia, Kraków Tauron Arena).
Organizatorzy zapowiadają widowisko ze specjalnymi aranżacjami, wykorzystaniem nowych technologii, nieznanymi utworami Kory oraz niepublikowanymi dotąd materiałami archiwalnymi.
Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.