Gala Ambasadorów Kongresów Polskich 2025 na Mazowszu
W przestrzeni artystycznej Matecznika „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, odbyła się uroczysta Gala Ambasadorów Kongresów Polskich 2025. Podczas gali wręczono tytuły 21 nowym Ambasadorkom i Ambasadorom Kongresów Polskich – osobom, które swoją wiedzą, reputacją i zaangażowaniem przyczyniły się do sprowadzenia do Polski prestiżowych wydarzeń naukowych i branżowych o zasięgu międzynarodowym.
Tegoroczne wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Polską Organizację Turystyczną, Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce, Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną (Mazovia Convention Bureau) i Warszawską Organizację Turystyczną (Warsaw Convention Bureau), zgromadziło przedstawicieli polskiego środowiska naukowego, samorządowego i branży spotkań.
Artystyczną oprawę artystyczną gali zapewnił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który zaprezentował zarówno tradycyjny, jak i dynamiczny repertuar inspirowany tangiem i charlestonem.
Galę rozpoczęły wystąpienia zaproszonych gości oraz organizatorów Programu Ambasadorów Kongresów Polskich i jego finału.
Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, podkreślił rosnące znaczenie turystyki, w tym sektora spotkań i wydarzeń, jako istotnego elementu polskiego PKB oraz jej kluczowy wpływ na kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.
Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, powitał gości jako gospodarz wydarzenia, podkreślając znaczenie Mazowsza jako silnego ośrodka gospodarczego, naukowego i kulturalnego.
Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, przypomniał, że to właśnie dzięki pracy Ambasadorów Polska wspięła się w globalnym rankingu ICCA na 17. miejsce. – Wspólnie budujemy markę Polski na arenie międzynarodowej. Gala to moment uznania dla tych, którzy tworzą nowoczesny przemysł spotkań w naszym kraju – z pasją i odpowiedzialnością. Dziękuję Państwu za wszystko, co już zostało zrobione i jednocześnie gorąco zachęcam do dalszej współpracy, do kolejnych inicjatyw, do wspólnego budowania pozycji Polski jako lidera spotkań i wydarzeń w Europie Środkowej.
Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, podkreśliła wyjątkowość miejsca, w którym odbywa się Gala. – Karolin to symboliczne serce naszego regionu – miejsce, gdzie spotyka się tradycja z przyszłością. Cieszymy się, że to właśnie tutaj możemy świętować wkład Ambasadorów w rozwój Polski jako destynacji kongresowej.
Mateusz Czerwiński, prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej, zwrócił uwagę na sukces Klubu Ambasadora Warszawa i Mazowsze, z którego wywodzi się ponad połowa tegorocznych laureatów.
Paula Fanderowska, prezeska Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce, podkreśliła skalę programu. – To już ponad 330 osobistości, naukowców, lekarzy, menedżerów i ekspertów, tworzy sieć osób realnie wpływających na pozycję Polski w świecie. Program AKP to nie jest projekt – to wspólnota ludzi, którym zależy.
Program Ambasadorów Kongresów Polskich funkcjonuje od 1998 roku i jest jedną z najdłużej działających inicjatyw wspierających przemysł spotkań w Europie. Dotychczas do grona Ambasadorów dołączyło ponad 330 osób - liderów opinii, naukowców, przedsiębiorców i praktyków. W gronie tegorocznych wyróżnionych znaleźli się:
dr hab. Dobrochna Bach-Golecka, prof. UW, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski
dr n. o zdrowiu Katarzyna Brukało, Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Anna Chagowska, Chagowska Productions
Marek Cichewicz, Grupa Klepsydra, Bongo Międzynarodowe Usługi Pogrzebowe
prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk
Maria Barbara Haller de Hallenburg-Illg, Eurobusiness-Haller
dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Śląski w Katowicach
dr hab. inż. Adrian Kliks, prof. PP, Instytut Radiokomunikacji Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Poznańska
prof. dr hab. inż. Eugeniusz Koda, Instytut Inżynierii Lądowej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
prof. dr hab. Maciej Kubicki, Wydział Chemii, Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu
dr hab. Anna Kurowska, prof. UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski
dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ, Wydział Organizacji i Zarządzania, Politechnika Śląska
prof. dr hab. Michał Leszczyński, Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk
prof. dr hab. inż. Jacek Mańdziuk, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, Politechnika Warszawska
Michał Matuszczyk, Medforum
prof. dr hab. inż. Joanna Paliszkiewicz, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska, Katedra Neuronauki Klinicznej, Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej
prof. dr hab. inż. Andrzej Stankiewicz, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Politechnika Warszawska
dr hab. Adrianna Skoneczna, prof. IBB PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk
prof. dr hab. Michał Tomza, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Magdalena Żemojtel-Piotrowska, Instytut Psychologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Gala była również okazją do spotkania Dyrektorów Zagranicznych Ośrodków Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) oraz zapoznania się z wyjątkowym miejscem, jakim jest Matecznik Mazowsza.