Zwolnienie z ZUS-u dla części branży
Odbyło się kolejne spotkanie z wicepremier Jadwigą Emilewicz i przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, dotyczące sektorowego wsparcia m.in. branży spotkań i wydarzeń. Przedsiębiorcy tej branży, ale nie wszystkich jej sektorów, mogą liczyć na zwolnienie z opłat ZUS na okres czterech miesięcy. Rozmowy branżowego sztabu kryzysowego funkcjonującego obecnie jako Rada Przemysłu Spotakń i Wydarzeń ze stroną rządową nadal trwają.
Podczas spotkania (odbyło się 21 lipca) wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wraz z zespołem przedstawił założenia ustawy, której zapisy mają zagwarantować wsparcie turystyce i przemysłowi spotkań i wydarzeń. Dokument prawdopodobnie będzie przedstawiony na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu.
Kluczowymi punktami ustawy są zwolnienie z ZUS-u i wypłata postojowego.
O zwolnienie z ZUS będą mogły wnioskować firmy, których obroty spadły o 80 proc., porównując okres czerwiec – wrzesień tego roku do analogicznego przedziału czasowego w roku ubiegłym. Koniecznym warunkiem jest, aby ich działalność w stopniu przeważającym odpowiadała PKD o numerach: 90.01z, 90.02z, 53.30z, 93.29z, 49.39z, 79.11a, 79.90a, 82.30z, 93.19z. Zwolnienie z ZUS-u nie będzie zależne od wielkości firmy (dotyczy zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i dużej firmy). Do momentu wejścia w życie wspomnianej ustawy każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłacenia składki, która później – jeśli nowe przepisy będą obowiązywać – będzie zwracana.
Okres zwolnienia z ZUS wynosić ma cztery miesiące – od czerwca do września.
Agentom turystycznym, przewodnikom i pilotom oraz firmom autokarowym przysługiwać ma dodatkowe trzymiesięczne postojowe.
Podczas spotkania rozmawiano także na temat Funduszu Zwrotu. TFG na mocy oddzielnej ustawy ma otworzyć fundusz na rzecz sytuacji kryzysowych w branży, który umożliwi dodatkowe zasilenie organizatorów turystyki w postaci tanich i łatwo dostępnych środków na rzecz m.in. wypłaty zwrotów.
Jak podkreśla Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, nie są to rozwiązania wspierające wszystkie sektory branży. Możliwość zwolnienia z ZUS nie obejmuje branży hotelowej i organizatorów turystyki (w tym organizatorów incentive travel). Trwają negocjacje dotyczące dołączenia do tej formy pomocy wspomnianych sektorów.
Podczas spotkania poruszony był temat projektu rozporządzenia zmniejszającego niektóre obostrzenia dotyczące organizacji wydarzeń, w tym B2B. Rada postuluje wyraźne zaznaczenie, że limit 150 osób na spotkaniu nie dotyczy tego rodzaju wydarzeń, a wyznacznikiem maksymalnej liczby uczestników uczestników jest rygor 2,5 m2 na osobę.
Kolejne spotkanie planowane jest za dwa – trzy tygodnie.