Sytuacja branży eventowej omawiana na komisji senackiej

Posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu. fot. FB Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Na zdjęciu: Posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu. fot. FB Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu, które odbyło się 28 lipca, poświęcone było aktualnej sytuacji branży spotkań i wydarzeń. Podczas dyskusji minister Olga Semeniuk poinformowała, że projekt ustawy, która dotyczyć ma zwolnień z ZUS oraz postojowego dla przemysłu spotkań trafi na posiedzenie sejmu 7 sierpnia.

Celem spotkania było omówienie sytuacji branży, podkreślenie potrzeby sektorowego wsparcia przemysłu spotkań i wydarzeń oraz omówienie aktualnych działań administracji państwowej w tym zakresie. Jako że działania dotyczące tego sektora – ze względu na jego strukturę i charakterystykę – leżą w gestii Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Rozwoju do tematu odnieśli się ministrowie Paweł Lewandowski i Olga Semeniuk - reprezentujący te resorty.
W spotkaniu stronę branżową reprezentowali przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) – Bartosz Bieszyński (koordynator Rady), Tomasz Grewiński (Izba Gospodarcza Managerów Artystów Polskich), Grzegorz Łapczyński i Piotr Zajkiewicz (Polska Izba Techniki Estradowej) oraz Mikołaj Ziółkowski (Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych).

Jednym z głównych punktów dyskusji była kwestia ścieżki legislacyjnej i harmonogramu projektu ustawy dotyczącej zwolnień z ZUS oraz postojowego, która wcześniej (21 lipca) była tematem spotkania przedstawicieli branży z wicepremier Jadwigą Emilewicz (szczegóły>>). Kilka dni po spotkaniu okazało się, że projekt ustawy, mimo zapewnień o jego szybkim procedowaniu, trafi do sejmu po wakacyjnej przerwie. Na dzisiejszej komisji senackiej minister Semeniuk przekazała informację, że projekt trafi do sejmy 7 sierpnia. Przedstawiciele RPSiW – podobnie jak na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju – postulowali dołączenie do projektowanych regulacji PKD organizatorów turystyki oraz branży hotelarskiej.

Mikołaj Ziółkowski (SOIAiR), zarówno podczas posiedzenia komisji, jak i konferencji prasowej je podsumowującej jeszcze raz podkreślił, iż branża rozrywkowa, przemysłu spotkań i wydarzeń nie zamierza się przebranżawiać, bo spotkania, wydarzenia, rozrywka to koło zamachowe gospodarki, a siłą Polski jest natomiast zrównoważona gospodarka. Kolejny argument to znaczenie klutury, która stanowi o narodowej tożsamości. Konieczne jest zatem wybudowanie mostu i wypracowanie programu, znalezienie takich rozwiązań, które pomogą uratować branżę, która swoje miejsce i jakość swoich realizacji wypracowywała przez 30 lat. Rozwiazania takie wypracawuję już inne kraje, jako przykład zostały podane Niemcy czy Wlk. Brytania.

Zgodnie z decyzją przewodniczącej komisji senator Barbary Zdrojewskiej rozmowy w tym zakresie będą kontynuowane a następne spotkanie odbędzie się na początku września.
Przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podsumowują spotkanie jako bardzo konstruktywne, merytoryczne i partnerskie.

 

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl