Grupa Accor wyeliminuje plastikowe jednorazówki

Grupa Accor zdecydowała o wyeliminowaniu z użytkowania plastikowych produktów jednorazowego użytku dla gości w hotelach na całym świecie. Ma to nastąpić do roku 2022.
 
Grupa zobowiązała się we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur do przyłączenia się do Global Tourism Plastics Initiative prowadzonej przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) i Światową Organizację Turystyki.
 
Grupa Accor przyjmuje ponad 120 milionów gości i serwuje ponad 200 milionów posiłków każdego roku. Program zrównoważonego rozwoju realizuje od 25 lat. Oprócz wcześniejszego zobowiązania do wyeliminowania wszystkich plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych, grupa deklaruje także usunięcie jednorazowych plastikowych przyborów toaletowych i kubków do końca 2020 roku oraz eliminację wszystkich pozostałych plastikowych artykułów jednorazowego użytku w pokojach dla gości, salach konferencyjnych, restauracjach i wszystkich obszarach rekreacyjnych (spa, centra fitness, itp.) do końca 2022 roku.
 
Wśród jednorazowych produktów plastikowych są plastikowe słomki, kubki, butelki, naczynia na wynos, zastawa stołowa, patyczki kosmetyczne i przybory toaletowe, mieszadełka do kawy, torby na pranie lub dodatkowe poduszki, produkty powitalne i karty dostępu. Dla każdego z plastikowych produktów grupa zaproponuje odpowiednie alternatywy, biorąc pod uwagę oceny cyklu życia, aby zapewnić bardziej ekologiczne rozwiązania.
 
Przy ponad 200 milionach plastikowych artykułów jednorazowego użytku wykorzystywanych niemal we wszystkich obszarach działalności, hotele już teraz znacznie zmniejszają swój negatywny wpływ na środowisko. Niektóre z nich wdrożyły skuteczne rozwiązania, wybierając bardziej zrównoważone rozwiązania:
 
94 procent hoteli Accor wyeliminowało stosowanie słomek, patyczków kosmetycznych i mieszadełek. Pozostałe 6 procent (głównie w Chinach) zrobi to do końca marca 2020 roku.
 
Natomiast 89 procent hoteli ibis (czyli w sumie 2087 obiektów) korzysta z dozowników na przykład do kosmetyków w łazienkach, co oznacza wyeliminowanie plastiku dla tego wyposażenia. Do tej grupy w tym roku dołączą także hotele ibis w Ameryce Łacińskiej.
 
Marka Fairmont stosuje nowe standardy konstrukcyjne i remontowe, dzięki którym hotele zostały wyposażone w krany filtrujące wodę w pokojach gościnnych, tak aby całkowicie wyeliminować wodę butelkowaną.
 
Grupa Accor stworzyła także markę Greet, która nie korzysta z materiałów szkodliwych środowisku, takich jak plastik. Przy śniadaniu do masła i dżemu wykorzystywane są naczynia wielokrotnego użytku, a w wyposażeniu pokoi i innych części hoteli nie ma produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Accor planuje w tym roku otworzyć jeszcze 10 hoteli Greet w Europie.
 
Hotele takie jak na przykład ibis Styles Warszawa Centrum, Novotel Yangon Max, Myanmar, Sofitel Bogota, Lombok w Indonezji, Ibis Styles São Paulo Anhem, a także wiele obiektów na Bali podjęło indywidualnie kroki, aby pozbyć się plastiku z oferty i wycofania 100 procent plastikowych produktów jednorazowego użytku.
 
W Polsce, w siedzibie grupy w Warszawie, od połowy 2019 roku biuro przestawiło się na picie wody z kranu dzięki nowoczesnym filtrom. Pozwoliło to na wyeliminowanie 48 tysięcy plastikowych butelek w skali roku - to o dwie tony plastiku mniej w środowisku.
 
Jednym z głównych celów Accor oprócz znalezienia zamienników dla plastiku i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko jest pozytywna zmiana sposobu myślenia na całym świecie poprzez przyjęcie logiki 3R: Reduce, Re-use and Recycle (ograniczać, używać ponownie, poddawać recyklingowi). Dlatego centrala grupy będzie promować najlepsze praktyki w sieci, a hotele – ulepszać lokalne inicjatywy i rozwiązania dla gości hotelowych.
 
Inicjatywa Global Tourism Plastics, prowadzona przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) i Światową Organizację Turystyki, we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur, wyznacza cele w walce z odpadami pochodzącymi z tworzyw sztucznych i zanieczyszczeniami. Rządy i przedstawiciele sektora biznesowego zobowiązują się do osiągnięcia szeregu ambitnych celów.
 
Grupa Accor zobowiązuje się do wprowadzania innowacji, dzięki którym wszystkie potrzebne tworzywa sztuczne były zaprojektowane do bezpiecznego ponownego wykorzystania, recyklingu lub kompostowania. Jednocześnie sieć wprowadzi elementy obiegu zamkniętego tak, aby utrzymać produkty w obrocie działalności hotelowej i poza środowiskiem.
 
We wrześniu 2019 roku holenderski oddział Accor zrobił krok w tym kierunku, podpisując Międzynarodową Deklarację w Sprawie Tworzyw Sztucznych (Eng. International Tourism Plastic Pledge) pod przewodnictwem MVO Netherlands. Pozwoliło to na zainicjowanie prac, w celu objęcia roli sygnitariusza Global Tourism Plastics Initiative, która wymaga przedstawienia szczegółowego zobowiązania.
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl