Czy odbędzie się akcja „Polska100”?

Zaplanowany na połowę tego roku event marketingowy projekt „Polska100” – rejs jachtem dookoła świata z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stoi jest pod znakiem zapytania. Polska Fundacja Narodowa (partner strategiczny projektu) zakończyła współpracę z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem (pomysłodawcami i realizatorami rejsu).


Polska Fundacja Narodowa swoją decyzję uzasadnia utratą zaufania do fundacji Kusznierewicza. Ta druga twierdzi, że PFN nie sfinalizowała jeszcze kupna jachtu i nie zapłaciła za jego remont.
Akcję „Polska100” ogłoszono w październiku zeszłego roku. W ramach projektu jacht dowodzony przez Mateusza Kusznierewicza miał ruszyć w połowie tego roku w rejs dookoła świata z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Załoga miała przepłynąć 40 tysięcy mil morskich, odwiedzić pięć kontynentów i 100 portów oraz wystartować w regatach żeglarskiego Wielkiego Szlema (Sydney-Hobart, Fastnet, Newport-Bermuda czy Middle Sea Race). W odwiedzanych miejscach miały być organizowane wydarzenia promujące polską kulturę, osiągnięcia, przedsiębiorczość i innowacje. Głównymi celami projektu są: promocja Polski, prezentacja polskiej kultury, tradycji morskich, rozwoju gospodarczego, technicznego oraz potencjału Polski za granicą, zaproszenie do odwiedzenia Polski i inwestycji w naszym kraju, podkreślenie znaczenia polskiego morza oraz przybliżenie ponadczasowych wartości, które niesie za sobą sport
Polska Fundacja Narodowa, jako partner strategiczny miała zapewnić finansowanie projektu. Kilka dni temu „Gazeta Wyborcza” nieoficjalnie poinformowała o zerwaniu współpracy PFN z Kusznierewiczem, a 8 maja, Polska Fundacja Narodowa potwierdziła te informacje. Trzyletni rejs dookoła świata (zakończenie podróży planowane było na setna rocznicę zaślubin Polski z morzem) – jak podaje Wyborcza –miał w sumie kosztować ok. 20 mln zł.
 

Komunikat Polskiej Fundacji Narodowej mówiący o przyczynie zerwania współpracy
Mając na względzie niewywiązywanie się przez Navigare z ustaleń - zdecydowaliśmy się na kontynuowanie projektu bez udziału Fundacji Navigare oraz Mateusza Kusznierewicz. - Niestety, w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy szereg niepokojących sygnałów o niewywiązywaniu się przez Navigare z dotychczasowych ustaleń i deklaracji. Jednocześnie 9 kwietnia trafiło do nas pismo o postępowaniu komorniczym prowadzonym wobec Mateusza Kusznierewicza. Pod koniec kwietnia dotarły do nas także informacje, z których wynika, że przynajmniej część załogi jachtu nie otrzymuje zwrotu kosztów ani wynagrodzeń oraz że Navigare nie uregulowała wszystkich faktur za rebranding i sprzęt jachtu. Jednocześnie z otrzymanych dokumentów wiemy, że do przedsiębiorstw Prezesa Zarządu Navigare Piotra Obidzińskiego oraz do Mateusza Kusznierewicza opłacone zostały faktury w wysokości ponad 185 tysięcy złotych „z tytułu projektu na wodzie” - co trudno jest obecnie zrozumieć, skoro projekt jest w fazie przygotowawczej.
 

Na fan page’u projektu „Polska 100” na Facebooku pojawiło się następujące oświadczenie odnoszące się do zdaniem Fundacji z nieprawdziwych informacji nt. przyczyn zakończenia projektu „Polska100”
1. Umowa między PFN a Fundacją Navigare wygasła 30 kwietnia z mocy prawa, ponieważ PFN nie wywiązał się z zobowiązania zakupu jachtu w tym terminie. Warunkiem realizacji projektu Polska100 był zakup przez Polską Fundację Narodową jachtu i warunku tego PFN nie spełnił. Fundacja Navigare niezależnie od doniesień medialnych przez ostatnie tygodnie wzywała bezskutecznie PFN do wykonania umowy.
2. To na zlecenie PFN, blisko 20-osobowa załoga zatrudniona przez Fundację Navigare rozpoczęła wcześniej proces przygotowań jachtu do rejsu oraz rebrandingu. Wszystkie prace były prowadzone na zlecenie PFN, pod nadzorem PFN a kontrolę i akceptację nad wydatkami sprawował przedstawiciel PFN.
3. Do tej pory PFN nie pokryła wydatków Fundacji Navigare poniesionych na remont jachtu, czym doprowadziła Fundację Navigare, instytucję działającą od blisko dekady, do upadku. Załoga oraz firmy zaangażowane do projektu, w Polsce i za granicą, czekają wciąż na zaległe wynagrodzenia.
4. Budżet projektu, w tym wynagrodzenia załogi oraz osób prowadzących projekt były akceptowane przez PFN.
5. Podczas licznych spotkań, przedstawiciele zarządu PFN wielokrotnie złożyli wobec przedstawicieli Fundacji Navigare zobowiązanie do pokrycia zobowiązań powstałych na skutek przeciągającej się transakcji zakupu jachtu.
6. Fundacja Navigare przedstawiła PFN natychmiast wszelkie informacje finansowe przy całkowitym milczeniu PFN od marca
7. Mateusz Kusznierewicz i Fundacja Navigare to pomysłodawcy projektu Polska100. Nie wyobrażamy sobie możliwości kontynuowania tego projektu bez jego autorów, mających prawa do tego pomysłu oraz brandingu jachtu, zaprezentowanego poniżej
8. Jest nam ogromnie przykro, że tak ambitny projekt żeglarski kończy się niepowodzeniem jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Wierzymy, że zaistniałe nieporozumienia uda się jeszcze wyjaśnić, a załoga i podwykonawcy otrzymają zaległe wynagrodzenia.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl