Zwolnienie z ZUS-u dla części branży

fot. TUgether. Spotkanie przedstawicieli branży z Ministerstwem Rozwoju
Na zdjęciu: fot. TUgether. Spotkanie przedstawicieli branży z Ministerstwem Rozwoju

Odbyło się kolejne spotkanie z wicepremier Jadwigą Emilewicz i przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, dotyczące sektorowego wsparcia m.in. branży spotkań i wydarzeń. Przedsiębiorcy tej branży, ale nie wszystkich jej sektorów, mogą liczyć na zwolnienie z opłat ZUS na okres czterech miesięcy. Rozmowy branżowego sztabu kryzysowego funkcjonującego obecnie jako Rada Przemysłu Spotakń i Wydarzeń ze stroną rządową nadal trwają.

Podczas spotkania (odbyło się 21 lipca) wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wraz z zespołem przedstawił założenia ustawy, której zapisy mają zagwarantować wsparcie turystyce i przemysłowi spotkań i wydarzeń. Dokument prawdopodobnie będzie przedstawiony na trwającym obecnie posiedzeniu Sejmu.
Kluczowymi punktami ustawy są zwolnienie z ZUS-u i wypłata postojowego. 


O zwolnienie z ZUS będą mogły wnioskować firmy, których obroty spadły o 80 proc., porównując okres czerwiec – wrzesień tego roku do analogicznego przedziału czasowego w roku ubiegłym. Koniecznym warunkiem jest, aby ich działalność w stopniu przeważającym odpowiadała PKD o numerach: 90.01z, 90.02z, 53.30z, 93.29z, 49.39z, 79.11a, 79.90a, 82.30z, 93.19z. Zwolnienie z ZUS-u nie będzie zależne od wielkości firmy (dotyczy zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i dużej firmy). Do momentu wejścia w życie wspomnianej ustawy każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłacenia składki, która później – jeśli nowe przepisy będą obowiązywać – będzie zwracana.
Okres zwolnienia z ZUS wynosić ma cztery miesiące – od czerwca do września.
Agentom turystycznym, przewodnikom i pilotom oraz firmom autokarowym przysługiwać ma dodatkowe trzymiesięczne postojowe.
Podczas spotkania rozmawiano także na temat Funduszu Zwrotu. TFG na mocy oddzielnej ustawy ma otworzyć fundusz na rzecz sytuacji kryzysowych w branży, który umożliwi dodatkowe zasilenie organizatorów turystyki w postaci tanich i łatwo dostępnych środków na rzecz m.in. wypłaty zwrotów.

Jak podkreśla Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, nie są to rozwiązania wspierające wszystkie sektory branży. Możliwość zwolnienia z ZUS nie obejmuje branży hotelowej i organizatorów turystyki (w tym organizatorów incentive travel). Trwają negocjacje dotyczące dołączenia do tej formy pomocy wspomnianych sektorów.
Podczas spotkania poruszony był temat projektu rozporządzenia zmniejszającego niektóre obostrzenia dotyczące organizacji wydarzeń, w tym B2B. Rada postuluje wyraźne zaznaczenie, że limit 150 osób na spotkaniu nie dotyczy tego rodzaju wydarzeń, a wyznacznikiem maksymalnej liczby uczestników uczestników jest rygor 2,5 m2 na osobę.

Kolejne spotkanie planowane jest za dwa – trzy tygodnie.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl