Dzielnica Wisła podsumowuje lato 2022

Dzielnica Wisła: fortepianowy recital Alch3mika na plaży Rusałka, fot. M. Misiurewicz
Na zdjęciu: Dzielnica Wisła: fortepianowy recital Alch3mika na plaży Rusałka, fot. M. Misiurewicz

Od maja warszawiacy oraz goście odwiedzający stolicę mogli skorzystać z szeregu inicjatyw, rejsów, wydarzeń kulturalnych czy warsztatów w ramach projektu Dzielnica Wisła. Właśnie zakończył się sezon letni nad Wisłą. W projekt realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zaangażowane było kilka agencji.

Działania Dzielnicy Wisła były wspierane przez kilka agencji i podmiotów. Za komunikację 360 tegorocznej kampanii Dzielnica Wisła odpowiadała agencja na_ty. Wydarzenia organizowane były przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, a ich wykonanie zlecane zewnętrznym podmiotom: Otwarcie sezonu było zrealizowane przez Miami Wars, projekt Warszawski Plażowy oraz część wydarzeń w Pawilonie Edukacyjnym Kamień przez Fabrykę Eventów, Święto Wisły przez Rosa Venti, a Nadwiślańska Równonoc przez Feeria Team. Pozostałe eventy w Pawilonie Edukacyjnym Kamień to działania własne Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz w ramach dotacji Miasta Stołecznego Warszawa.
Sezon letni w Dzielnicy Wisła rozpoczął Dzień Różnorodności Kulturowej, zwieńczeniem lata było największe z wydarzeń – Święto Wisły.

„Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę”
Przez całe lato mieszkańcy oraz turyści mogli planować swój wolny czas, korzystając z oferty Dzielnicy Wisła. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas na wodzie, mogły wybrać się na bezpłatny spływ kajakowy albo rejs w ramach budżetu obywatelskiego. Od początku maja i jeszcze do końca października organizowane są rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej na pokładach ponad 40 łodzi – tradycyjnych, drewnianych batów, szkut, pychówek, ale także bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany, eko i motołódki. Uroki Wisły można było także podziwiać dzięki przeprawom promowym Warszawskich Linii Turystycznych oraz rejsów statkiem do Serocka z przystani przy warszawskim Żeraniu.
Nad komfortem wypoczynku przez cały sezon czuwali Warszawscy Plażowi – codziennie przez całe wakacje na nadwiślańskich plażach, bulwarze gen. Pattona oraz w Pawilonie Edukacyjnym Kamień można było wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji o ciekawych wydarzeniach i wiślanej przyrodzie. Z leżaków Dzielnicy Wisła skorzystało co najmniej 41 tys. osób. Rodzinny relaks nad Wisłą umilały także weekendowe animacje i występy muzyków Sinfonii Varsovii.

Zorganizowanym działaniom towarzyszyła kampania edukacyjna, która w tym roku koncentrowała się na historii i tradycjach nadwiślańskiego Urzecza, tworząc jedyny w swoim rodzaju remix starego z nowym – re/Wisłę. Efekty można było obserwować w mediach społecznościowych na kanałach Dzielnicy Wisła, ale także w terenie. Mieszkańcy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Wisły w grze rozszerzonej rzeczywistości czy też wziąć udział w spacerze varsavianistycznym PoWarszawsku. Dzielnica Wisła w swojej komunikacji wykorzystała TikTok – zachęcała tam nastolatków do dbania o Wisłę i angażowania się w podejmowane inicjatywy.

Nadwiślański Kamień
Przez cały sezon warszawiacy odwiedzali także nieformalny ratusz Dzielnicy Wisła, czyli Pawilon Edukacyjny Kamień. Co weekend odbywały się w nim warsztaty przyrodnicze i rękodzielnicze oraz spacery przybliżające walory i piękno obszaru Natura 2000 obejmującego cały warszawski odcinek Wisły. Spragnionych kultury Dzielnica Wisła zapraszała na koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy. Za to w tygodniu, w Kamieniu odbywały się zajęcia dla dzieci na temat nadwiślańskiej fauny i flory. Z letnich klas skorzystało ponad 700 uczniów z warszawskich szkół i przedszkoli.

Święto Wisły
W tym roku zorganizowano 14. edycję Święta Wisły, czyli wielkiego wydarzenia królowej polskich rzek. 3 września Dzielnica Wisła przygotowała szereg atrakcji z urzeczańskim motywem przewodnim. Rejsy tradycyjnymi łodziami, flisackie miasteczko na wyspie Poniatówka, gdzie odbywały się pokazy i warsztaty rzecznego rzemiosła, urzeczański kociołek z barszczem, wspólne budowanie łódki pychówki i przepiękna panorama Warszawy z perspektywy środka rzeki. Przez cały dzień Święto Wisły celebrowało ponad 1500 osób. A wieczorem, tradycyjnie, odbyła się parada stołecznej żeglugi wiślanej i niepowtarzalny widok przystrojonych łodzi płynących w szyku wzdłuż Wisły. Zwieńczeniem Święta były dwa wyjątkowe koncerty – fortepianowy recital Alch3mika na plaży Rusałka oraz występ Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

– W tym sezonie mieliśmy wiele powodów do wspólnych spotkań i świętowania. Swoją uwagę koncentrowaliśmy nie tylko na rekreacji i zabawie, ale także uczyliśmy się, jak ważna jest dbałość o nasz największy skarb – Wisłę. Żeglowaliśmy, uczestniczyliśmy w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, spotykaliśmy się na bulwarach i plażach, ale zawsze podkreślaliśmy, że Dzielnica Wisła jest naszym wspólnym domem. Dbając o rzekę i czerpiąc z tradycji, możemy dalej ją rozwijać, ciesząc się nią co sezon coraz bardziej – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.  

Akcja sprzątania świata
Dzielnica Wisła to przede wszystkim cenny obszar Natura 2000 i miejsce o unikatowej w skali Europy różnorodności biologicznej. Mając na uwadze troskę o ten obszar, zorganizowano cztery akcje sprzątania nawiślańskich brzegów #CzystoNadWisłą, w których wzięło udział łącznie 500 osób. Ostatnia z nich odbyła się 17 września podczas Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata (World Cleanup Day). Ochotnicy w ramach podziękowania otrzymali m.in. plakaty z tegorocznymi grafikami wiślanymi autorstwa Oli Jasionowskiej.
– Prowadzimy szereg akcji w ramach zielonego wolontariatu nad Wisłą i również sami dbamy o czystość, codziennie opróżniając kosze. Tylko w tym sezonie zaangażowaliśmy do współpracy kilkanaście firm i organizacji, które nie tylko zebrały setki kilogramów śmieci, ale brały także udział w wysiewaniu łąk, odświeżaniu elementów małej architektury, skonstruowały tymczasowe siedziska czy zbierały śmieci z kajaków i łodzi. Udało się zainicjować i skoordynować ponad 20 wspólnych oddolnych akcji przeprowadzonych na terenie całego warszawskiego odcinka Wisły – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.s. Warszawy ds. Wisły.

Zakończenie lata podczas Równonocy
Ostatnim wydarzeniem w sezonie było wspólne pożegnanie lata w słowiańskim stylu. 23 września na plaży Saskiej warszawiacy spotkali się na ognisku połączonym z pleceniem tradycyjnych wianków oraz koncertem dawnych pieśni w wykonaniu zespołu Z Lasu. Główny punkt programu odbył się na wodzie. Rejs drewnianymi, tradycyjnymi łodziami z brzegu plaży do Portu Czerniakowskiego zakończył się koncertem. Przy blasku księżyca, na Czarnej Barce wystąpiła Luna, którą ponad 150 osób podziwiało z pokładów łodzi oraz z brzegów portu.
Przez cały sezon, jak co roku, bezpłatną wiślaną ofertę dla warszawianek i warszawiaków tworzyły różne jednostki miasta, ale też organizacje pozarządowe, instytucje kultury, podmioty komercyjne i indywidualne osoby działające na rzecz Wisły.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl