Kulisy oficjalnej ochrony wyścigu Tour de Pologne
Zbliżający się jubileuszowy, 80. Tour de Pologne to czas ogromnych emocji dla fanów sportu, a w szczególności dla miłośników kolarstwa. Za kulisami wydarzenia trwają przygotowania, które ze względu na skalę imprezy pochłaniają ogromne zasoby personalne i techniczne. Szczególnie istotna jest tutaj kwestia bezpieczeństwa. Rolę oficjalnej ochrony Tour de Pologne po raz trzynasty pełni Grupa Impel. Jakie wyzwania stoją przed firmą zabezpieczającą to wydarzenie?
Zadania oficjalnej ochrony Tour de Pologne
Tour de Pologne to jeden z najważniejszych, wieloetapowych wyścigów kolarskich. Od wielu lat cieszy się międzynarodowym uznaniem, wpisując się w kalendarz największych imprez sportowych na świecie. W tym roku początek sportowej rywalizacji będzie mieć miejsce w malowniczych zakątkach zachodniej Polski. Kolejne etapy odbędą się w południowych regionach naszego kraju, wraz z odcinkiem indywidualnej jazdy na czas w Katowicach.
Wyścig na swojej trasie przyciąga tłumy pasjonatów kolarstwa. Szczególnie emocjonujące zarówno dla zawodników, jak i kibiców są ostatnie odcinki każdego etapu, a to oznacza konieczność wprowadzenia odpowiedniego zabezpieczenia. Z tego powodu organizatorzy powierzyli ochronę mety każdego etapu 80. Tour de Pologne profesjonalnej firmie, doświadczonej w zabezpieczaniu tego typu wydarzeń.
– Kolejny raz jesteśmy oficjalną ochroną wyścigu Tour de Pologne. Oznacza to, że dbamy o bezpieczeństwo w obszarze linii mety, ale również zabezpieczamy hotele, w których w czasie wyścigu nocują zawodnicy, a także parkingi, gdzie przechowywany jest sprzęt kolarski – mówi Krzysztof Guzek, z Grupy Impel, dyrektor handlowy segmentu Działalność usługowa.
Krzysztof Guzek, Grupa Impel: Dla klientów szczególnie ważne jest partnerstwo we współpracy. To kluczowe w przypadku ochrony wydarzenia.
Ochrona mety wszystkich etapów Tour de Pologne
Ochrona obszaru w obrębie linii mety ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ale jest też niezbędna dla prawidłowych pomiarów czasu, jaki osiągają zawodnicy podczas sportowej rywalizacji. Zadaniem ochrony jest również bezpieczne przeprowadzenie zwycięzców do sceny, na której odbywa się ich dekoracja, a także do miejsc, gdzie udzielają wywiadów mediom, a wreszcie na parking, skąd przemieszczają się do hotelu.
– Strefa linii mety to szczególnie istotne miejsce w planie zabezpieczenia całego wydarzenia. Tutaj gromadzą się kibice, którzy za wszelką cenę starają się znaleźć jak najbliżej zawodników. Kiedy zbliża się peleton, zamykamy wszystkie przejścia przez trasę. Absolutnie nikt nie może na nią wtargnąć w momencie przejazdu zawodników – mówi Janusz Pniak z Grupy Impel, koordynator ds. bezpieczeństwa Tour de Pologne.
Kibice Tour de Pologne są bardzo zaangażowani, chcą być blisko zawodników, doceniać ich wysiłek, pogratulować wygranej, a nawet zdobyć pamiątki w postaci bidonów. W czasie obostrzeń związanych z pandemią Covid-19, w latach 2020 i 2021, to wszystko stało się niemożliwe.
– To był czas, gdy priorytetem była ochrona przed zakażeniem koronawirusem i dbanie o dystans społeczny między zawodnikami a widzami – dodaje Janusz Pniak, podkreślając wyjątkowe wyzwania, z jakimi firma musiała się mierzyć w tym czasie.
Specjalne zadania dla ochrony
Zapewnienie bezpieczeństwa w czasie wydarzeń, takich jak Tour de Pologne, to także szereg wyzwań związanych z koordynacją wielu procesów i logistyką całego wydarzenia. Organizatorzy delegują na zewnątrz takie działania, jak występowanie w imieniu organizatora do instytucji odpowiedzialnych za wydawanie zezwolenia na imprezy czy reprezentowanie w rozmowach ze służbami, np. z Policją.
Janusz Pniak jest członkiem zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie tymczasowego planu organizacji ruchu w Katowicach. Praca zespołu obejmuje liczne wizyty na miejscu oraz ciągłą komunikację z policją, strażą miejską, przedstawicielami miasta, Wydziałem Transportu, a nawet z katowickim Zakładem Zieleni Miejskiej.
– Etap indywidualnej jazdy na czas zaplanowany został przez organizatora ponownie w Katowicach. Wydarzenie wiąże się z utrudnieniami w ruchu w dużej aglomeracji i może oznaczać pokrzyżowanie planów jego mieszkańców na ten dzień. Dwa lata temu trasa wyścigu spowodowała, że w zamkniętej przez trasę wyścigu strefie znalazł się kościół, w którym była zaplanowana ceremonia ślubna. Konieczne było tymczasowe odwrócenie już wcześniej zmienionej organizacji ruchu, aby umożliwić młodej parze i gościom dotarcie do kościoła. Trasa Tour de Pologne w Katowicach wymaga zamknięcia ponad 20 ulic. W zamkniętej strefie znajdują się m.in. Cmentarz Komunalny, Wydział Karny Sądu oraz Mikro Strefa Ekonomiczna. Blokada tak dużej części miasta będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym – dodaje Janusz Pniak.
– Dziś organizatorzy imprez masowych oraz większych wydarzeń oczekują wsparcia w postaci usług dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb, które wynikają ze specyfiki danej imprezy. Firma dostarczająca usługi może kompleksowo wspierać wydarzenie – zapewnić pomieszczenia dla gwiazd, catering czy sprzątanie terenu lub obiektu po imprezie. Obecnie wielu klientom zapewniamy taką kompleksową obsługę. Z naszych doświadczeń wynika także, że dla klientów szczególnie ważne jest partnerstwo we współpracy. To kluczowe w przypadku ochrony wydarzenia, bo tylko indywidualnie zaprojektowana usługa pozwoli zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w czasie wydarzenia – podsumowuje Krzysztof Guzek.
ARTYKUŁ PARTNERA