Bezpieczne emocje w czasie Igrzysk Europejskich
Za nami Igrzyska Europejskie 2023. Trzecia edycja tej ogromnej międzynarodowej imprezy sportowej odbyła się od 21 czerwca do 2 lipca 2023 r. w Polsce, a jej gospodarzami było miasto Kraków oraz region małopolski. Organizacja wydarzenia była olbrzymim wyzwaniem logistycznym, a wszystkie obiekty, w których rozgrywały się zawody, imprezy towarzyszące oraz przebywali zawodnicy, musiały być odpowiednio zabezpieczone. Jedną z firm współpracujących przy wydarzeniu w zakresie ochrony była Grupa Impel.
Igrzyska Europejskie – wyzwania dla ochrony
Zawody sportowe zaplanowane w ramach III Igrzysk Europejskich odbywały się równocześnie w kilkunastu miastach Polski. Udział w nich wzięło około 7300 zawodników z 48 krajów oraz ponad 3000 osób z ekip zawodniczych – trenerów, masażystów, obsługi medycznej czy delegatów. Skala i rozmach wydarzenia spowodowały, że zabezpieczenie Igrzysk wymagało odpowiednich przygotowań, nad którymi czuwał 50-osobowy zespół z pionu bezpieczeństwa, działającego w strukturach organizatora wydarzenia.
– Jesteśmy już po zakończeniu działalności operacyjnej związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku w czasie Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023. Zawody w ramach Igrzysk odbywały się na terenie Małopolski, województwa śląskiego, podkarpackiego oraz na Dolnym Śląsku. Zabezpieczaliśmy łącznie około 30 obiektów sportowych, gdzie poszczególne imprezy były przeprowadzane – mówi Mariusz George, kierownik do spraw bezpieczeństwa i zabezpieczenia, Pion Bezpieczeństwa spółki Igrzyska Europejskie 2023.
fot. materiały prasowe
W skład zaplecza Igrzysk Europejskich wchodziły obiekty zlokalizowane w kilkunastu miastach południowej Polski. Ze względu na olbrzymi rozmiar przedsięwzięcia organizator Igrzysk podzielił zadania przypisane do agencji ochrony, a największe z nich dotyczyło Krakowa. Nad zabezpieczeniem całości Igrzysk pracowało kilka firm ochroniarskich, a istotną rolę wśród nich pełniła Grupa Impel. Zgodnie z informacją od organizatora wydarzenia – Impel odpowiadał za ponad 60 proc. całości czasu oraz zasobów potrzebnych na realizację zadań przekazanych agencjom ochrony i był koordynatorem całości komunikacji z organizatorem w zakresie zadania krakowskiego.
fot. materiały prasowe |
– Byliśmy odpowiedzialni za zabezpieczenie zdecydowanej większości zadania krakowskiego w ramach powołanego konsorcjum firm, a także za całość zadań w Zakopanem, Nowym Targu oraz Rzeszowie. W Krakowie odpowiadaliśmy w pełni za zabezpieczenie ceremonii otwarcia z udziałem najwyższych władz państwowych, a także ceremonii zamknięcia. Obie imprezy wymagały jednoczesnej pracy aż 315 naszych pracowników pełniących funkcję służb porządkowych i informacyjnych. Dodatkowo ponad 200 osób z Impela pracowało przy zabezpieczeniu pozostałych imprez sportowych oraz w ramach stałej ochrony obiektów – podkreśla Krzysztof Guzek z Grupy Impel, dyrektor handlowy segmentu Działalność usługowa.
Stałe zabezpieczenie infrastruktury Igrzysk Europejskich
Same Igrzyska były przeprowadzone w czasie dwunastu dni, jednak przygotowania trwały wiele miesięcy, w czasie których realizowane były prace związane z przygotowaniem infrastruktury.
– Dużym wyzwaniem było przygotowanie każdej areny, gdyż w niektórych miejscach wymagało to stworzenia bazy sportowej od podstaw, zwłaszcza w zakresie tak zwanych konstrukcji tymczasowych. Oznaczało to szereg działań logistycznych – zapewnienie personelu, zgranie tego czasowo z dostawą, montażem, a także wejściem służb ochrony, które musiały zabezpieczyć instalowane mienie. Zależało nam nie tylko na zapewnianiu bezpieczeństwa w czasie zawodów, ale też w czasie montażu oraz demontażu – podkreśla Mariusz George.
fot. materiały prasowe |
Zadania dla agencji ochrony dotyczyły nie tylko zapewnienia bezpieczeństwa na zaplanowanych imprezach masowych, ale również stałego zabezpieczenia obiektów, które stanowiły zaplecze dla toczących się wydarzeń.
– W przypadku samego zadania krakowskiego zabezpieczaliśmy w trybie ciągłym kilkanaście obiektów, czyli nasi pracownicy ochrony pełnili tam obowiązki przez całą dobę. Podobnie było w przypadku ochrony w Zakopanem oraz w Rzeszowie, gdzie również realizowaliśmy stałą ochronę obiektów oraz zabezpieczenie imprez. Warto podkreślić, że teren Krokwii i Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, a także teren Stadionu Wisły Kraków czy Centrum Kongresowego ICE w Krakowie zostały wyłączone i my przejęliśmy nad nimi pełne zabezpieczenie. To było bardzo poważne wyzwanie. Dodatkowo oprócz stałego zabezpieczenia obiektów zapewnialiśmy też patrole interwencyjne w Zakopanem oraz zaplecze w postaci sprzętu technologicznego – mobilnych wież monitorujących, bramek detekcyjnych czy lusterek inspekcyjnych do prześwietlania podwozi samochodowych – mówi Krzysztof Guzek.
Technologia i elastyczność w działaniu ochrony
Wśród obiektów pozasportowych bardzo istotne było zabezpieczenie wioski olimpijskiej ulokowanej na terenie miasteczka studenckiego AGH w Krakowie. W wiosce mieszkało ponad 4000 osób i jej teren wymagał zapewniania najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Każda wchodząca osoba – zawodnik czy obsługa – musieli być sprawdzani jak na lotnisku, przechodzili przez bramki detekcyjne, a wnoszone bagaże każdorazowo były sprawdzane przez urządzenie X-Ray. Jak podkreśla Mariusz George – Firma Impel zapewniła nam również kontrolę bezpieczeństwa na terenie wioski, a także na ceremonię otwarcia i ceremonię zamknięcia na stadionie, gdzie były dostarczone bramki detekcyjne. Dodatkowo byliśmy wspierani przez Impel, jeżeli chodzi o ręczne detektory metalu i kiedy zaistniała potrzeba, aby zapewnić takie urządzenia poza Krakowem – dosłownie po dwóch godzinach sprzęt pracował na wskazanym przez nas obiekcie.
fot. materiały prasowe |
Koordynacja działań ochrony
Grupa Impel była odpowiedzialna za koordynację całości działań ochrony w ramach zadania krakowskiego. To tu zlokalizowanych było najwięcej obiektów sportowych i pozasportowych z zaplecza Igrzysk oraz odbywało się najwięcej imprez w ramach wydarzenia, w tym wspomniane już ceremonie otwarcia i zamknięcia.
– Bardzo ważna była możliwość bezpośredniej, całodobowej łączności z koordynatorami Impela – Panem Januszem Pniakiem i Panem Pawłem Szałasiem. Wystarczyła z mojej strony krótka informacja o zmianie planów, o konieczności natychmiastowego przesunięcia większej grupy pracowników ochrony na inny obiekt i po kilku minutach miałem informację od koordynatora, że wszystko jest załatwione. Ponadto bardzo skuteczne było działanie samych pracowników ochrony z Impela na terenie wioski zawodniczej. Nie mieliśmy jakichkolwiek sygnałów od gości, o tym, że ktokolwiek poczuł się w minimalny sposób zagrożony w miejscach, gdzie ochronę zapewniał Impel – podkreśla Mariusz George, reprezentujący spółkę Igrzyska Europejskie 2023.
Więcej na temat ochrony imprez przeczytasz na stronie https://bezpieczenstwo.impel.pl/zabezpieczenie-imprez/
ARTYKUŁ PARTNERA