Wystawa Claritas w Centrum Giełdowym w Warszawie
W kompleksie Centrum Giełdowe w Warszawie dostępna jest wystawa, na której prezentowane są prace Magdaleny Lenartowicz oraz Oskara Zięty. Można je oglądać do 2 listopada 2023. Wernisaż wystawy odbył się 17 października 2023. Organizatorem wydarzenia jest agencja Don't Worry, za media relations odpowiada Commfort Safety.
Claritas to druga wystawa z cyklu Przenikania, której celem jest promowanie polskiej sztuki współczesnej oraz nawiązanie kontaktu ze światem biznesu. Prezentowane prace to abstrakcyjne malarstwo Magdaleny Lenartowicz oraz rzeźby z metalu Oskara Zięty, wykonane w nowatorskiej technologii FIDU.
– Możemy tutaj zobaczyć, czym są eksperymenty, prototypy i obiekty. Poruszają one tematy przestrzenne, jak również tematy odbić, refleksji i przenikania się koloru. Te obiekty prototypowo pokazane tutaj trafiają później do przestrzeni publicznej, miast i parków – mówi Oskar Zięta.
– Bardzo zależało mi na tym, aby każdy, kto przyjdzie na wystawę poczuł delikaty, ciepły wiatr, który wieje w twarz. Celem było, aby złoto, którego używam w swoich pracach przenikało z rzeźbami Oskara Zięty. Jest to bardzo przyjemne uczucie, jak letni podmuch czy ciepła letnia trawa. Właśnie te uczucia chciałbym przekazać swoją sztuką – dodaje Magdalena Lenartowicz.
Wystawa dostępna jest w kompleksie Centrum Giełdowe, zlokalizowanym w Warszawie, przy ulicy Książęcej 4, w którym swoją siedzibę mają ważne podmioty polskiego rynku finansowego – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA, a także kancelarie oraz firmy i podmioty związane z rynkiem kapitałowym. W budynku odbywają wydarzenia i konferencje, z udziałem członków rodzin królewskich, głów państw, przedstawicieli rządów i managerów największych firm. W holu głównym prezentowane są dzieła sztuki.
Urodzony w 1975 roku Oskar Zięta jest architektem, artystą, rzemieślnikiem i projektantem procesów oraz założycielem Zieta Studio. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Posiada tytuł doktora Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Jest twórcą najwyższej rzeźby w przestrzeni publicznej w Polsce o nazwie WIR (Warszawa 2017), a także rzeźbiarskiego pawilonu miejskiego NAWA (Wrocław 2017), który przyczynił się do rewitalizacji otaczającego go obszaru. W 2019 roku NAWA została nominowana do prestiżowej nagrody w dziedzinie architektury współczesnej – Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe. Prace Oskara Zięty znajdują się m.in. w zbiorach Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakothek w Monachium, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu i Centrum Pompidou w Paryżu.
Magdalena Lenartowicz (rocznik 1989) to artystka młodego pokolenia, absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia jest kulturoznawcą Europy Środkowo-Wschodniej, wybrała jednak i poświęciła się bez reszty pracy twórczej. Mimo relatywnie niedawnego debiutu ma w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych i grupowych.
Kuratorką wystawy jest dr Krystyna Łuczak-Surówka, partnerem merytorycznym Femikolektyw we współpracy z zespołem kuratorskim. Mecenasi to: New Solutions Factor, Centrum Giełdowe SA, sponsorzy: Bakalland, Impel, Mentors4Starters. Partnerami wernisażu byli: Hacket Hamilton, Deli3 Kuchnia i Wino, Catering aleje3, Soda Stream, Dictador Columbian Aged Rum, Walter Herz, Deltalight, Erco, MAG Gallery.
MeetingPlanner.pl jest partnerem medialnym wystawy.