Impact w Bukareszcie – europejski sukces polskiego wydarzenia

Impact CEE na chwilę przeniósł się do SEE, a to za sprawą pierwszej zagranicznej edycji wydarzenia, która odbyła się w Europie Południowo-Wschodniej. Impact Bucharest był międzynarodowym spotkaniem innowacyjnych decydentów, ekspertów i liderów nie tylko z tego regionu, ale również z innych zakątków globu. Produkcją wydarzenia zajęła się agencja eventowa The Way. Kongres odbył się w Face Convention Center.
 
W dniach 23-24 października, to nie Poznań (gdzie odbywa się Impact CEE), lecz Bukareszt stał się na chwilę gospodarczo-technologicznym centrum Europy, gromadząc liderów między innymi z Rumunii, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii i Izraela. Właśnie tu spotkali się międzynarodowi eksperci, szefowie największych globalnych i lokalnych firm, inwestorzy i politycy, by rozmawiać o przyszłości regionu i kontynentu. Dwa intensywne dni wypełniły rozmowy o cyfrowej przyszłości, globalnej ekonomii i bankowości, finansach i technologiach, zdrowiu, przywództwie, zielonej ekonomii, digital commerce. Nie zabrakło także najważniejszych startupów z regionu.
 
Tym, co wyróżnia Impact od innych wydarzeń, jest obecność gości światowego formatu jak Michelle Obama, Sanna Marin czy Timothy Snyder. Jednym z top speakerów pierwszego dnia Impact Bucharest był Nando Parrado – urugwajski biznesmen i mówca motywacyjny, jeden z szesnastu ocalałych z lotu nr 571 Urugwajskich Sił Powietrznych, który rozbił się w Andach 13 października 1972. Historia Nando Parrado stała się symbolem ludzkiej wytrzymałości, nadziei i siły ducha. Jego doświadczenia zostały opisane w książce „Cud w Andach” i przedstawione w filmie „Śnieżne Braterstwo”, wyprodukowanym przez Netflix i nominowanym do Oscara w 2023 r. Trudno o bardziej esencjonalną opowieść o determinacji i byciu liderem w zmianie, niż historia Nando Parrado, który dziś podróżuje po świecie, dzieląc się swoimi przeżyciami. Inspiruje ludzi do walki o swoje marzenia i do doceniania każdej chwili dnia. – Chcę pokazać ludziom, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach można znaleźć siłę, by przetrwać. Życie to ciągła walka, ale nie można się poddawać. Każdy z nas ma w sobie potencjał, by osiągnąć wielkie rzeczy. – powiedział w wywiadzie udzielonym rumuńskiej telewizji z okazji przyjazdu na Impact Bucharest.

Oprócz wystąpienia Parrado, pierwszego dnia odbyło się wiele debat z udziałem ważnych polityków i cenionych ekspertów. W panelu „Leading Through Change: Perspective from Industry Innovators” dyskutowali: Nando Parrado, Bartosz Ciołkowski (Mastercard), Irina Pencea (eMag) oraz Dorota Żurkowska (Warner Bros. Poland), która podkreśliła, że umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków jest kluczowa dla trwałego rozwoju biznesu. – Ostatnie lata pełne były tzw. czarnych łabędzi. Niektóre firmy odniosły sukces, inne stanęły przed wyzwaniami, ale jedno jest pewne – nikt nie był do końca przygotowany na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości – powiedziała.

Beatrice Cornacchia, senior vice president z Mastercard w swoim wystąpieniu podjęła temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na marketing i kreatywność. Przytoczyła dane, które wskazują, że AI jest w stanie zwiększyć produktywność o 40 proc. – Sztuczna inteligencja jest potężnym narzędziem, przyspieszającym innowacje i zwiększającym wydajność. Jednak to człowiek pozostaje architektem przyszłości, wyznaczając kierunek rozwoju technologii – zaznaczyła.
W panelu nt. przyszłości nowoczesnej gospodarki głos zabrali między innymi Daniel Dăianu, przewodniczący Rumuńskiej Rady Fiskalnej, profesor ekonomii, który w swoich książkach i publikacjach dał wiele trafnych diagnoz globalnych kryzysów i zawirowań finansowych, oraz Florin Spătaru, radca stanu ds. gospodarczych w Kancelarii Premiera Rumunii.
 
W dyskusji nt. przyszłości regionu CEE, którą moderował Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny i założyciel XYZ, wzięła udział między innymi Nina Vujanović z Banku Centralnego Czarnogóry. Podkreśliła: –Dla rozwoju regionu istotna jest nie tylko liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale to, jakiej są one jakości i rodzaju. Zaznaczyła również, że obecnie sektor prywatny nie inwestuje wystarczająco w badania i rozwój, tylko w produkcję. Geoff Gottlieb, stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę Centralną, Wschodnią i Południowo-Wschodnią, zauważył natomiast: - Jest to możliwe, że kapitał będzie lokowany w regionie CEE nawet jeśli będzie relatywnie droższy, ze względu na zbieżność wartości politycznych.

Drugiego dnia Impact Bucharest ważnym punktem programu był panel na temat przyszłości Europy i jej ekonomicznych oraz politycznych wyzwań, w którym wzięli udział: znany publicysta Federico Fubini, korespondent, felietonista i zastępca redaktora naczelnego ad personam „Corriere della Sera”, nagradzany autor wielu książek i podcastów, m.in. „Why economy?”, oraz Ivan Vejvoda, były serbski polityk, dziś związany z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu (IWM). – Europa nie jest niezależna. Europa jest zależna od parasola bezpieczeństwa militarnego, który dostarcza USA – powiedział Vejvoda.

Przedstawiciele najciekawszych startupów, takich jak m.in. FlowX, fintechOS, Inspir3 rozmawiali o innowacjach, sile współpracy, budowaniu ekosystemów, trendach i najlepszych praktykach we wspieraniu startupów. Nie zabrakło także dyskusji o tym, co należy zrobić by Europa była bardziej konkurencyjna, jeśli chodzi o technologie cyfrowe, a wzięli w niej udział m.in.  Geoff Gottlieb, Asja Francisti z multimedialnej platformy biznesowej Bloomberg Adria oraz Ciprian Ciucu, burmistrz Bukaresztu (Rada Miejska 6. dzielnicy Bukaresztu).
 
Podczas Impact Bucharest premierę miał raport „Romania on the rise: Europe’s new economic powerhouse?”, przygotowany przez XYZ. W raporcie przeanalizowano historię szybkiego wzrostu rumuńskiej gospodarki i wskazano kluczowe przyczyny, które za tym stały. Autorzy opisali także szanse i ryzyka, przed którymi będzie stała Rumunia w najbliższych latach.
 
W przyszłym roku w Poznaniu odbędzie się dziesiąta edycja Impact CEE
W gronie mówców Impact’25 (14-15 maja, Międzynarodowe Targi Poznańskie) są politolog Francis Fukuyama, amerykański polityk i były sekretarz stanu John Kerry, Anna Lembke, autorka m.in. „Niewolników dopaminy”, Mark Leonard – brytyjski analityk i teoretyk stosunków międzynarodowych, autor bestsellera „Wiek nie-pokoju”, wybitny francuski polityk i matematyk Cédric Villani, guru ekonomicznego dziennikarstwa Martin Wolf z Financial Times. Po raz kolejny do Poznania przyjadą także amerykański inwestor i filantrop Aleksander Soros, bułgarski politolog Ivan Krastev, autor takich ksiażek jak m.in. „Światło, które zgasło”.
W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. firm i ok. 6 tys. uczestników, a liczba sprzedanych biletów z roku na rok rośnie w skokowym tempie. O randze wydarzenia świadczy także liczba i prestiż jego partnerów i liczne międzynarodowe  nagrody. 
 
Zobacz też: Kongres Impact'23: co najmniej 4,5 mln zł dla poznańskich firm i hoteli >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl