Impact w Bukareszcie – europejski sukces polskiego wydarzenia
Impact CEE na chwilę przeniósł się do SEE, a to za sprawą pierwszej zagranicznej edycji wydarzenia, która odbyła się w Europie Południowo-Wschodniej. Impact Bucharest był międzynarodowym spotkaniem innowacyjnych decydentów, ekspertów i liderów nie tylko z tego regionu, ale również z innych zakątków globu. Produkcją wydarzenia zajęła się agencja eventowa The Way. Kongres odbył się w Face Convention Center.
W dniach 23-24 października, to nie Poznań (gdzie odbywa się Impact CEE), lecz Bukareszt stał się na chwilę gospodarczo-technologicznym centrum Europy, gromadząc liderów między innymi z Rumunii, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii i Izraela. Właśnie tu spotkali się międzynarodowi eksperci, szefowie największych globalnych i lokalnych firm, inwestorzy i politycy, by rozmawiać o przyszłości regionu i kontynentu. Dwa intensywne dni wypełniły rozmowy o cyfrowej przyszłości, globalnej ekonomii i bankowości, finansach i technologiach, zdrowiu, przywództwie, zielonej ekonomii, digital commerce. Nie zabrakło także najważniejszych startupów z regionu.
Tym, co wyróżnia Impact od innych wydarzeń, jest obecność gości światowego formatu jak Michelle Obama, Sanna Marin czy Timothy Snyder. Jednym z top speakerów pierwszego dnia Impact Bucharest był Nando Parrado – urugwajski biznesmen i mówca motywacyjny, jeden z szesnastu ocalałych z lotu nr 571 Urugwajskich Sił Powietrznych, który rozbił się w Andach 13 października 1972. Historia Nando Parrado stała się symbolem ludzkiej wytrzymałości, nadziei i siły ducha. Jego doświadczenia zostały opisane w książce „Cud w Andach” i przedstawione w filmie „Śnieżne Braterstwo”, wyprodukowanym przez Netflix i nominowanym do Oscara w 2023 r. Trudno o bardziej esencjonalną opowieść o determinacji i byciu liderem w zmianie, niż historia Nando Parrado, który dziś podróżuje po świecie, dzieląc się swoimi przeżyciami. Inspiruje ludzi do walki o swoje marzenia i do doceniania każdej chwili dnia. – Chcę pokazać ludziom, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach można znaleźć siłę, by przetrwać. Życie to ciągła walka, ale nie można się poddawać. Każdy z nas ma w sobie potencjał, by osiągnąć wielkie rzeczy. – powiedział w wywiadzie udzielonym rumuńskiej telewizji z okazji przyjazdu na Impact Bucharest.
Oprócz wystąpienia Parrado, pierwszego dnia odbyło się wiele debat z udziałem ważnych polityków i cenionych ekspertów. W panelu „Leading Through Change: Perspective from Industry Innovators” dyskutowali: Nando Parrado, Bartosz Ciołkowski (Mastercard), Irina Pencea (eMag) oraz Dorota Żurkowska (Warner Bros. Poland), która podkreśliła, że umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków jest kluczowa dla trwałego rozwoju biznesu. – Ostatnie lata pełne były tzw. czarnych łabędzi. Niektóre firmy odniosły sukces, inne stanęły przed wyzwaniami, ale jedno jest pewne – nikt nie był do końca przygotowany na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości – powiedziała.
Beatrice Cornacchia, senior vice president z Mastercard w swoim wystąpieniu podjęła temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na marketing i kreatywność. Przytoczyła dane, które wskazują, że AI jest w stanie zwiększyć produktywność o 40 proc. – Sztuczna inteligencja jest potężnym narzędziem, przyspieszającym innowacje i zwiększającym wydajność. Jednak to człowiek pozostaje architektem przyszłości, wyznaczając kierunek rozwoju technologii – zaznaczyła.
W panelu nt. przyszłości nowoczesnej gospodarki głos zabrali między innymi Daniel Dăianu, przewodniczący Rumuńskiej Rady Fiskalnej, profesor ekonomii, który w swoich książkach i publikacjach dał wiele trafnych diagnoz globalnych kryzysów i zawirowań finansowych, oraz Florin Spătaru, radca stanu ds. gospodarczych w Kancelarii Premiera Rumunii.
W dyskusji nt. przyszłości regionu CEE, którą moderował Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny i założyciel XYZ, wzięła udział między innymi Nina Vujanović z Banku Centralnego Czarnogóry. Podkreśliła: –Dla rozwoju regionu istotna jest nie tylko liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale to, jakiej są one jakości i rodzaju. Zaznaczyła również, że obecnie sektor prywatny nie inwestuje wystarczająco w badania i rozwój, tylko w produkcję. Geoff Gottlieb, stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę Centralną, Wschodnią i Południowo-Wschodnią, zauważył natomiast: - Jest to możliwe, że kapitał będzie lokowany w regionie CEE nawet jeśli będzie relatywnie droższy, ze względu na zbieżność wartości politycznych.
Drugiego dnia Impact Bucharest ważnym punktem programu był panel na temat przyszłości Europy i jej ekonomicznych oraz politycznych wyzwań, w którym wzięli udział: znany publicysta Federico Fubini, korespondent, felietonista i zastępca redaktora naczelnego ad personam „Corriere della Sera”, nagradzany autor wielu książek i podcastów, m.in. „Why economy?”, oraz Ivan Vejvoda, były serbski polityk, dziś związany z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu (IWM). – Europa nie jest niezależna. Europa jest zależna od parasola bezpieczeństwa militarnego, który dostarcza USA – powiedział Vejvoda.
Przedstawiciele najciekawszych startupów, takich jak m.in. FlowX, fintechOS, Inspir3 rozmawiali o innowacjach, sile współpracy, budowaniu ekosystemów, trendach i najlepszych praktykach we wspieraniu startupów. Nie zabrakło także dyskusji o tym, co należy zrobić by Europa była bardziej konkurencyjna, jeśli chodzi o technologie cyfrowe, a wzięli w niej udział m.in. Geoff Gottlieb, Asja Francisti z multimedialnej platformy biznesowej Bloomberg Adria oraz Ciprian Ciucu, burmistrz Bukaresztu (Rada Miejska 6. dzielnicy Bukaresztu).
Podczas Impact Bucharest premierę miał raport „Romania on the rise: Europe’s new economic powerhouse?”, przygotowany przez XYZ. W raporcie przeanalizowano historię szybkiego wzrostu rumuńskiej gospodarki i wskazano kluczowe przyczyny, które za tym stały. Autorzy opisali także szanse i ryzyka, przed którymi będzie stała Rumunia w najbliższych latach.
W przyszłym roku w Poznaniu odbędzie się dziesiąta edycja Impact CEE
W gronie mówców Impact’25 (14-15 maja, Międzynarodowe Targi Poznańskie) są politolog Francis Fukuyama, amerykański polityk i były sekretarz stanu John Kerry, Anna Lembke, autorka m.in. „Niewolników dopaminy”, Mark Leonard – brytyjski analityk i teoretyk stosunków międzynarodowych, autor bestsellera „Wiek nie-pokoju”, wybitny francuski polityk i matematyk Cédric Villani, guru ekonomicznego dziennikarstwa Martin Wolf z Financial Times. Po raz kolejny do Poznania przyjadą także amerykański inwestor i filantrop Aleksander Soros, bułgarski politolog Ivan Krastev, autor takich ksiażek jak m.in. „Światło, które zgasło”.
W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. firm i ok. 6 tys. uczestników, a liczba sprzedanych biletów z roku na rok rośnie w skokowym tempie. O randze wydarzenia świadczy także liczba i prestiż jego partnerów i liczne międzynarodowe nagrody.
Zobacz też: Kongres Impact'23: co najmniej 4,5 mln zł dla poznańskich firm i hoteli >>>