Zimowy Maraton Jurajski „Wciągam życie nosem” – sport, regeneracja i odpowiedzialna turystyka w zimowej scenerii Jury
195 zawodników, zimowa Jura i wydarzenie, które łączy sport z edukacją. 15 lutego w Podlesicach odbyła się pierwsza edycja Zimowego Maratonu Jurajskiego „Wciągam życie nosem” – imprezy, która od samego początku miała w sobie więcej niż tylko biegowe emocje.
Bieg, który uczy, jak oddychać
Zaczepna nazwa wydarzenia? Nieprzypadkowa. „Wciągam życie nosem” to gra słów, ale i konkretna idea – świadome oddychanie. Bo to właśnie oddech, a konkretnie oddychanie przez nos, stało się osią, wokół której zbudowano to wydarzenie. Zawodnicy zaczęli dzień od rozgrzewki oddechowej, na trasie mieli okazję testować techniki ułatwiające panowanie nad zadyszką, a w bazie biegowej czekały na nich konsultacje z ekspertami oddechu.
Nie zabrakło i nowoczesnych rozwiązań – uczestnicy mogli przenieść się dosłownie w inny wymiar – oddechowy rzecz jasna. Dzięki specjalnej grze VR opartej na biofeedbacku, zobaczyli na własne oczy, jak ich oddech wpływa na organizm. Z kolei w strefie regeneracyjnej fizjoterapeutka i joginka Renata Wesoły pomagała nie tylko rozluźnić mięśnie, ale i pracować nad świadomością ciała – w tym tych partii, które odpowiadają za jakość oddechu.
Trasa i warunki – Jura w zimowym wydaniu
Warunki pogodowe sprawiły, że zawodnicy dostali dokładnie to, czego można oczekiwać od zimowego biegu – lekki mróz, świeżą warstwę śniegu i momentami delikatne prószenie. Jura w takiej scenerii robi wrażenie, a ci, którzy wystartowali, mogli cieszyć się widokami rodem z zimowej pocztówki.
Na trasę wyruszyło 195 zawodników, odpowiednio na dystansach:
- 10,5 km – 50 osób
- 21 km – 59 osób
- 31,5 km – 19 osób
- 42 km – 18 osób
- 15 km (nordic-walking) – 49 osób
Nie tylko pakiety startowe – przemyślane wsparcie dla zawodników
Zawodnicy otrzymali starannie przemyślane pakiety startowe, które nawiązywały do idei biegu. Było coś dla oddechu, regeneracji i zdrowia – specjalistyczne plasterki oddechowe od Just Breathe, które można było przetestować na trasie i w trakcie snu, a także maści regeneracyjne – chłodząca Maść Alpejska i silnie rozgrzewająca Venomax Sport, które miały pomóc mięśniom dojść do siebie po wysiłku. Do tego pełnowartościowe posiłki w płynie od Eatyx, zdrowe przekąski, pamiątkowe opaski na uszy i kalendarze od Śląskiego Wydawnictwa Aniew.
Dbałość o motyw przewodni wydarzenia widać było także w nagrodach. Zwycięzcy każdego dystansu (łącznie 30 nagród, trzy pierwsze miejsca w kategoriach kobiet i mężczyzn) otrzymali książki „Oddech” Jamesa Nestora i „Tlenowa Przewaga” Patricka McKeowna, które są obowiązkową lekturą dla każdego, kto chce poprawić swoją wydolność i regenerację poprzez pracę z oddechem.
Poza tym w głównej puli nagród znalazł się sprzęt renomowanej marki outdoorowej Salewa, vouchery na wypożyczenie sprzętu skiturowego oraz na pobyt w jurajskich apartamentach z własną skałą do wspinaczki.
Odpowiedzialna turystyka i świadome podejście do gór
Wśród nagród znalazły się także elementy, które miały skłonić uczestników do odpowiedzialnej turystyki. Fundacja GOPR przekazała m.in. folie NRC, które powinny znaleźć się w plecaku każdego, kto wybiera się w teren, a także „dirt bagi” – specjalne wielorazowe worki kompresyjne na śmieci, które pomagają dbać o zasadę „Leave No Trace”. Ta idea była również wspierana przez Fundację Górom, organizatora akcji Czyste Beskidy, która od lat angażuje się w ochronę przyrody.
W promocję regionu włączyło się również Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach, które przekazało rodzinne vouchery dla zwycięzców, a Gmina Kroczyce, jako gospodarz wydarzenia, dołożyła swoją cegiełkę do upominków.
Silna reprezentacja drużyn partnerów
Na trasie pojawiły się także zespoły partnerów wydarzenia, które dodały biegowi dodatkowego kolorytu.
- Ekipa Radia Katowice – jednego z patronów medialnych, który wyjątkowo aktywnie – dosłownie i w przenośni – zaangażował się w wydarzenie, a reprezentantka drużyny zajęła 3. miejsce na podium w dystansie 10,5 km.
- Całorocznik – ich zawodnik zwyciężył w dystansie maratońskim, a firma ufundowała vouchery pobytowe.
- Fundacja Dajesz – na co dzień związana ze światem wspinaczki, ale widząca potencjał w pracy z oddechem w swoim sporcie.
- Pixel Wave – firma odpowiedzialna za całą oprawę wizualną wydarzenia, od materiałów drukowanych przez statuetki i medale, której reprezentant zajął 3. miejsce na podium w półmaratonie.
Takie zaangażowanie partnerów jest niezwykle cenne – nie tylko jako wsparcie organizacyjne, ale też jako dowód, że naprawdę identyfikują się z ideą, którą wspierają. A to najlepszy sposób na budowanie wiarygodności wydarzenia, które stawia na konkretne wartości.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Każdy zawodnik miał obowiązek posiadania naładowanego telefonu z aplikacją Ratunek, co wpisuje się w ideę odpowiedzialnej turystyki. To narzędzie pozwala na szybkie wezwanie pomocy w razie wypadku i jest polecane wszystkim, którzy regularnie poruszają się po górach i terenach mniej zurbanizowanych.
Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali:
- Ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR
- Strażacy z OSP Kroczyce i OSP Rzędkowice
- Policja powiatowa
Dekoracja zwycięzców i patroni honorowi
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, a także gmin gospodarzy – Kroczyc, Ogrodzieńca, Włodowic i miasta Zawiercie, które wsparły organizację.
Na dekoracji zwycięzców obecni byli:
- Wiceprezydent Zawiercia Bogdan Janikowski
- Wiceburmistrz Ogrodzieńca Grzegorz Dąbrowski
- Wójt Gminy Kroczyce Stefan Pantak
Co dalej?
Gdy zawodnicy wbiegali na metę, nie pytali, czy bieg odbędzie się za rok – po prostu mówili, że na pewno będą na starcie kolejnej edycji. Organizator chyba nie ma wyjścia. Czy można wymarzyć sobie lepszy medal za tak komentowany debiut?
KONTAKT
Marzena Dec
decmarzena@gmail.com
515 104 533
ARTYKUŁ PARTNERA