Czy AI odbierze nam twórczość?: wystawa „Homo CAT/AI – pragmatyzm/wiara”

Kacper Biela, "XI" (z serii Dezintegracja)
Kacper Biela, "XI" (z serii Dezintegracja)
Marta Prabucka, "Taking My Shadow For a Walk"
Marta Prabucka, "Taking My Shadow For a Walk"
Mateusz Lengling, "ARMORED 2"
Mateusz Lengling, "ARMORED 2"
Patrycja Cichosz, Instalacja
Patrycja Cichosz, Instalacja

AI i twórczość artystyczna to obecnie głośny temat w dyskusji społecznej, która dzieli miłośników sztuki na propagatorów i antagonistów. Galeria AOKZ zaprosiła czworo artystów młodego pokolenia: Mateusza Lenglinga, Martę Prabucką, Kacpra Bielę i Patrycję Cichosz, by w ramach wspólnej wystawy skonfrontowali się ze skutkami korzystania z narzędzi AI w sztuce. Czy sztuczna inteligencja jest przeszkodą, czy szansą? Wystawę „Homo CAT/AI – pragmatyzm/wiara” odwiedzać można w dniach 25 marca – 2 kwietnia w Centrum Giełdowym w Warszawie. Organizatorami wystawy są łódzka galeria sztuki współczesnej AOKZ WWA i agencja eventowa Don’t Worry.

Idea ekspozycji „Homo CAT/AI – pragmatyzm/wiara”, organizowanej przez galerię AOKZ w ramach cyklu wystaw sztuki współczesnej „Widzieć. Myśleć. Czuć.”, opiera się o twórczy dialog czwórki artystów, których wspólnym mianownikiem jest stosunek do technologii AI. Od odrzucenia, poprzez inspiracje, kończąc na uczynieniu z AI narzędzia do tworzenia sztuki. Autorzy wystawy poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące naszej przyszłości w obliczu sztucznej inteligencji, zagarniającej coraz większe obszary naszego życia.
 
– Sztuczna inteligencja wkracza w obszar sztuki, oferując zarówno nowe możliwości twórcze, jak i wyzwania. Może być użytecznym narzędziem albo końcem ludzkiej kreatywności. W oczach jej przeciwników spełnia się właśnie najczarniejszy scenariusz, w którym twórczość zostanie nam odebrana. Zwolennicy AI upatrują w niej natomiast szansy, by stworzyć nowe rodzaje sztuki i uzyskać dostęp do nieosiągalnych dotąd zasobów. Nasza wystawa ma na celu zbadanie tych dylematów. Prezentujemy prace, które wykorzystują AI jako narzędzie, ale także te, które krytycznie odnoszą się do jej roli w kulturze. Chcemy, aby widzowie sami zastanowili się nad przyszłością sztuki w erze technologii – mówią Maciej Domarecki i Grzegorz Jarosz, kuratorzy wystawy.
 
Na wystawie „Homo CAT/AI – pragmatyzm/wiara” prezentowane są prace młodych artystów, absolwentów gdańskiej Akademii Sztuki Pięknych: Mateusza Lenglinga, Marty Prabuckiej, Kacpra Bieli i Patrycji Cichosz. Każde z nich specjalizuje się w innej formie artystycznego wyrazu, jednak wspólnym mianownikiem ich twórczości jest sztuczna inteligencja.
 
Mateusz Lengling od kilku lat zajmuje się zawodowo projektowaniem graficznym, malarstwem, a także formami video i 3D. Określa siebie jako artystę wizualnego i projektanta. Tworzy plakaty, ilustracje, okładki płyt muzycznych, a także identyfikacje wizualne.
 
Marta Prabucka w swoich pracach zwykle przedstawia rzeczywistość zdeformowaną przez sny, przebłyski z przeszłości czy narzucającą się atmosferę. Tworzy zarówno w obszarach malarstwa, jak i grafiki komputerowej, projektując różnorodne animacje, teledyski oraz wizualizacje do muzyki.
 
Kacper Biela zajmuje się szeroko rozumianymi sztukami wizualnymi i multimedialnymi, chociaż jego główną dziedziną sztuki jest malarstwo. Prace Kacpra Bieli to komentarz do przekonania artysty, że człowiek dąży do złudnego poczucia kontroli w życiu, która zapewnić ma poczucie bezpieczeństwa.  
 
Patrycja Cichosz – artystka działająca głównie w obszarze malarstwa. Jej prace oscylują wokół tematu doświadczania opresji oraz czynnego oporu wobec niej. Zawodowo związana ze sztuką, choć angażuje się również w działalność prospołeczną.
 
– Wystawa „Homo CAT/AI – pragmatyzm/wiara” to analiza tego, co ważne tu i teraz. Pytamy o znaczenie emocjonalne i praktyczne korzystania z narzędzi AI. Czy dzięki wykorzystaniu technologii każdy z nas może stać się artystą? A może wręcz przeciwnie – stracimy umiejętność tworzenia? Istotnym zagadnieniem staje się także kwestia stosunku odbiorców sztuki do artystów wykorzystujących AI w swojej pracy. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, by samemu odpowiedzieć sobie na te pytania i zastanowić się, jak każdy z nas odbiera taką sztukę – mówi Tomasz Sadzyński, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, jeden z mecenasów wystawy.

Wystawa „Homo CAT/AI – pragmatyzm/wiara” dostępna jest dla wszystkich w dniach 25 marca – 2 kwietnia w holu głównym Centrum Giełdowego w Warszawie (ul. Książęca 4).

Organizatorami wystawy są: łódzka galeria sztuki współczesnej AOKZ WWA, współtworzona przez Macieja Domareckiego i Grzegorza Jarosza, oraz agencja eventowa Don’t Worry. Rolę mecenasa objęło Centrum Giełdowe SA oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wśród partnerów znaleźli się: agencja 38PR&Content Communication, restauracja Deli3, firma cateringowa Aleje3 oraz foodWell.

Zobacz Centrum Giełdowe w Warszawie w Wyszykiwarce Obiektów Konferencje.pl >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour©
MP MICE & More©
MP Impact©
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl