Nagrody Radia Zet z Rubicon Media
Agencja Rubicon Media odpowiadała za kreację i produkcję dziesiątej gali Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Event odbył się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Była to trzecia wspólna realizacja projektu.
Nagroda Radia Zet co roku przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków, odkrywając to, co wcześniej było ukryte bądź niedopowiedziane.
Od 10 lat gala wpisuje się na stałe do kalendarza wydarzeń wielu wybitnych gości związanych z mediami, polityką i biznesem. Tradycyjnie już, w uroczystości wziął udział Prezydent Bronisław Komorowski.
W tym roku scenariusz wydarzenia skupił się wokół tematu 25 -lecia Wolności, gdyż jak podkreślił prezes Grupy Eurozet Andrzej Matuszyński „wolne i niezależne media są jednym z jej gwarantów”. Całą galę poprowadził Rafał Olejniczak, redaktor naczelny Radia Zet.
Nominowani do nagrody przedstawiali swoje prace sami w felietonach filmowych. Z okazji jubileuszu, nagrane zostały też wypowiedzi laureatów z lat ubiegłych.
Nagrodę w tym roku otrzymał Grzegorz Sroczyński, za cykl wywiadów z Ojcami Założycielami III RP, dotyczący najistotniejszych problemów społecznych powstałych w trakcie i w wyniku transformacji. Wywiady były publikowane na łamach „Magazynu Świątecznego Gazety Wyborczej”. Sam laureat nie ukrywał wzruszenia z otrzymanej nagrody oraz poprzedzającej jego nominację laudacji prof. Karola Modzelewskiego, który jak wyraził się sam laureat, „jest jego bohaterem”. Wyróżnienia honorowe otrzymali: Justyna Kopińska z „Dużego Formatu” za bezkompromisowy reportaż „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” oraz Paweł Wilkowicz, dziennikarz serwisu sport.pl oraz „Gazety Wyborczej”, za wstrząsający wywiad z Justyną Kowalczyk.
Godnym podkreślenia, zdaniem organizatorów, elementem wydarzenia były oryginalna oraz perfekcyjnie wykonana scenografia oraz nawiązująca do niej oprawa graficzna.
Goście mieli także okazję posłuchać nowej, przygotowanej specjalnie na tę okazję aranżacji piosenki Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” w wykonaniu Justyny Steczkowskiej i Michała Sobierajskiego.
Bardzo ważnym elementem jest też zawsze współpraca ze sponsorem, firmą PZU SA i zadbanie o odpowiednią ekspozycję brandu.
Wydarzenie było transmitowane w Telewizji Polskiej.
– Staraliśmy się zachować pełną spójność w warstwie scenariuszowej i scenograficznej, odpowiednio dobranej oprawy graficznej i muzycznej, nie zapominając też o wystroju sali bankietowej. W tym roku przyświecało nam hasło 25 lat Wolności – stąd utwór Ciechowskiego. Nawiązaniem do tamtych czasów miał być czarno-biały design sceny, a już jedynie konsekwencją – oszczędna czarno-biała oprawa graficzna i fortepianowe, delikatne jingle oraz podkłady pod materiały filmowe – mówi Radosław Bebłacz, reżyser gali. – Klient obdarzył nas dużą dozą zaufania, przy oczywistym postawieniu wysoko poprzeczki. Zupełnie inaczej pracuje się, gdy jest się traktowanym jak współtwórca przedsięwzięcia, a nie jedynie producent wykonawczy. To pozwala na pełne zaangażowanie obu stron, a tylko wtedy można osiągnąć zamierzony efekt. Tak właśnie było w tym wypadku.
Gala odbyła się 19 listopada.
Gala Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego:
- Mecenas nagrody: PZU SA
- Kreacja i produkcja: Rubicon Media Sp. z o.o.
- Scenariusz i reżyseria: Radosław Bebłacz
- Produkcja: Magda Zawadzka, Małgorzata Ziółkowska
- Scenografia: Anna Mioduszewska
- Reżyseria światła: Artur Szyman
- Realizacja TV: Jacek Dybowski